Rusko převede Sýrii nejen komplexy S-300, ale i další obranné systémy proti přesným zbraním z jiných zemí.

Zejména, jak experti předpovídají, ruská armáda bude moci sledovat a reagovat na letadla na Středním východě a v Evropě už v okamžiku, kdy se mají připravovat pro vzlet, napsal Newsweek.

Ruské systémy, které se nacházejí v Sýrii, bylo rozhodnuto posílit, aby mohly sledovat letadla v celém regionu i mimo něj, uvedl Newsweek. Moskva podniká tento krok poté, co Izrael vyvolal situaci, kdy byl  sestřelen ruský IL-20.
 
Publikace se odkazuje na prohlášení prvního náměstka vedoucího koncernu „Radio-electronické technologie“ Vladimira Michejeva: „K obvyklým systémům ochrany proti radaru se přidají systémy, které si umí poradit s vysoce přesnými zbraněmi – naváděnými bombami a raketami, které, možná, bude používat Izrael, ten již oznámil, že bude pokračovat v práci na objektech v oblasti." Podle něj se do Sýrie dodá systém, který blokuje veškeré prostředky řízení a navigace letadel a skupin lodí.

„Budeme vědět nejen, že již někdo dorazil do oblasti, ale to, že jakékoliv letadlo jen roluje na letišti – v Izraeli a Saúdské Arábii, v Evropě,“ citovala publikace slova odborníka. Tyto systémy přiřadí letadlu cílové číslo automaticky a nabízejí celou řadu možností, „radio-elektronický průzkum, nebo radioelektronické potlačení nebo rušení, nebo dokonce v určitém okamžiku, když zjistíme, že situace je kritická, i palebný účinek“. Dále poznamenal, že Rusko se snaží posílit svoji obranyschopnost, včetně například vzdušného závěsu, který činí letadla neviditelná pro nepřátelské rakety.

Po incidentu s IL-20 slíbilo Rusko během příštích dvou týdnů dodat Sýrii systém S-300, stejně jako radioelektronickou obranu. Ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, tento proces již byl zahájen. Tato zpráva značně znepokojila Izrael a Spojené státy, uvedl Newsweek. Sýrie a Írán zase varovaly Izrael, aby na syrském území už neútočil, nicméně izraelský premiér uvedl, že útoky nezastaví.

Zdroj: newsweek.com, pz.cz