Společnost Shell PLC získala náklad ruské ropy za výhodnou cenu, čímž ukončila embargo, které si mezinárodní energetický průmysl sám uvalil na ruskou ropu. (Foto: Shutterstock)

Podle lidí obeznámených s transakcí koupila společnost Shell v pátek 100 tisíc tun vlajkové ruské ropy Urals.

Zaplatila 28,50 USD za barel (113,80 USD za barel, aktuální standardní cena, pozn. red.) pod cenou mezinárodní referenční ropy Brent, což je největší sleva v historii.

Společnost Shell, kótovaná na londýnské burze, koupila ropu od společnosti Trafigura Group Pte. Ltd., jednoho z největších obchodníků s komoditami a největšího vývozce ruské ropy. Trafiguře se tento týden nepodařilo náklad prodat, než po snížení ceny na obrovský diskont přitáhla nabídku společnosti Shell.

Západní ropné a plynárenské společnosti se tento týden snažily distancovat od Ruska v důsledku invaze na Ukrajinu a společnost Shell tento týden uvedla, že opustí své společné podniky s ruským energetickým gigantem Gazprom PJSC.

Osoba obeznámená s obchodní strategií společnosti uvedla, že Shell stále nakupuje ruskou ropu, aby ji zapojil do rafinerií a petrochemických závodů, zatímco hledá alternativní zdroje.

USA a jejich spojenci vynechali energetiku ze sankcí uvalených na Moskvu v reakci na invazi. Rafinerie však šly ještě dál a ruské ropě se vyhýbaly, protože se snažily získat finanční prostředky a lodě na vývoz ruské ropy.

Sankce na vlastní pěst odčerpaly část světových dodávek a vyhnaly ceny mezinárodního benchmarku Brent až na 113,80 USD za barel. Podle obchodníků způsobuje zálohování ruského energetického řetězce, což rafinerie nutí omezovat těžbu.

Aktualizace: Ropná společnost Royal Dutch Shell vloží zisky z nákupu ruské ropy do fondu, který půjde na humanitární pomoc Ukrajině.

Zdroj: wsj.com