Bývalý kalifornský republikánský guvernér se ve čtvrtek podělil o vášnivou výzvu ve videu vytvořeném mediální společností ATTN: a uvedl, že jeho cílem je dostat k občanům Ruska zprávu o invazi jejich země na Ukrajinu, která začala minulý měsíc. (Foto: Twitter)

„Ve světě se dějí věci, které vám byly zatajeny, strašné věci, o kterých byste měli vědět,“ říká ve videu 74letý Schwarzenegger.

Kulturista, který se stal hvězdou akčních filmů, začíná své poselství vzpomínkou na vlastní dětství, kdy vyrůstal v Rakousku a ve čtrnácti letech se setkal se svým „hrdinou“, ruským mistrem ve vzpírání v těžké váze Jurijem Petrovičem Vlasovem.

Poté, co si nad postelí hrdě vystavil Vlasovovu fotografii, mu podle Schwarzeneggera otec řekl, aby „tu fotku sundal a našel si německého nebo rakouského hrdinu“.

„Neměl rád Rusy kvůli svým zkušenostem z druhé světové války,“ říká Schwarzenegger. „Byl zraněn u Leningradu, kde nacistická armáda, jejíž byl součástí, krutě ublížila velkému městu a jeho statečným lidem.“

„Ale já jsem tu fotografii nesundal, to ne. Protože mi bylo jedno, jakou vlajku Jurij Vlasov nesl,“ říká Schwarzenegger, než popíše své další vazby na Rusko, včetně natáčení některých svých filmů právě tam.

„Nikdo nemá rád, když slyší něco kritického o své vládě, to chápu. Ale jako dlouholetý přítel ruského lidu doufám, že si vyslechnete, co vám chci říct,“ říká Schwarzenegger a dodává, že mluvil „se stejným srdečným zájmem, s jakým jsem mluvil k americkému lidu, když došlo k pokusu o povstání 6. ledna loňského roku, kdy divoký dav vtrhl do amerického Kapitolu a snažil se svrhnout naši vládu“.

„Vím, že vám vaše vláda řekla, že se jedná o válku za účelem denacifikace Ukrajiny,“ říká Schwarzenegger divákům ve videu zveřejněném na Twitteru, Facebooku a Instagramu.

„To není pravda. Ukrajina je země s židovským prezidentem – židovským prezidentem, dodávám, jehož tři bratři otce byli všichni zavražděni nacisty,“ říká Schwarzenegger na adresu Volodymyra Zelenského.

„Také vám neříkají pravdu o důsledcích této války pro samotné Rusko: S lítostí vám musím říci, že tisíce ruských vojáků, kteří byli zabiti. Ocitli se mezi Ukrajinci bojujícími za vlast a ruským vedením, které bojuje za dobytí.“

„Když vidím, jak z trosek vytahují děti, mám pocit, že se dívám na dokument o hrůzách druhé světové války, a ne na zprávy dne,“ říká hvězda filmu „Terminátor“. „A řeknu vám, že když můj otec přijel do Leningradu, byl celý napumpovaný lží své vlády. Když opouštěl Leningrad, byl zlomený – fyzicky i psychicky.“

„Nechci, abys byl zlomený jako můj otec. Tohle není válka na obranu Ruska, v níž bojoval tvůj dědeček nebo tví pradědečkové. Tohle je nelegální válka,“ říká Schwarzenegger a označuje ji za konflikt „odsouzený celým světem“.

„Tuto válku jste začali vy. Vy tuto válku vedete. Vy můžete tuto válku zastavit,“ říká Schwarzenegger Putinovi.

„Vyzývám ruský lid a ruské vojáky na Ukrajině, aby pochopili propagandu a dezinformace, které vám byly sděleny,“ říká Schwarzenegger. „Žádám vás, abyste mi pomohli šířit pravdu – aby se vaši ruští spoluobčané dozvěděli o lidské katastrofě, která se na Ukrajině odehrává.“

Zdroj: thehill.com