Vůdce italské populistické Ligy Matteo Salvini poté, co vzal Itálii útokem a teď hrozí, že předčasně ukončí kariéru německé kancléřky Angely Merkel kvůli jeho zarputilému odporu vůči další evropské migraci, v neděli řekl, že chce svůj úspěch rozšířit tím, že vytvoří pan-evropskou asociaci podobně smýšlejících nacionalistických stran.

Salvini během klíčového proslovu na výročním shromáždění Ligy na venkově severského Milána řekl, že Liga Itálii povede po příštích 30 let, za což se podle Reuters dočkal bouřlivého potlesku od tisíců vlajkami mávajících příznivců.

„Abychom zvítězili, tak jsme museli sjednotit Itálii, teď budeme muset sjednotit Evropu,“ vyvolával Salvini s dodatkem, že „teď pomýšlí nejen na tuto Ligu – jeho stranu – nýbrž už na vytvoření Ligy Evropy, kdy svede dohromady všechna svobodná a suverénní hnutí, která chtějí hájit svůj lid a své hranice.“

„To, co se nám letos podařilo, uděláme příští rok na celo-kontinentální úrovni,“ řekl Salvini vyhlížející volby do Evropského parlamentu v květnu 2019.

Salvini při své výzvě k k vybudování sítě pravicových, nacionalistických stran po celé Evropě uváděl jako příklady mj. francouzskou Národní frontu Marine Le Pen, maďarského ministerského předsedu Viktora Orbána a rakouského kancléře Sebastiana Kurze.

45-letý Salvini se těší nárůstu popularity, kdy jeho Liga teď už v průzkumech přilákala asi 30% podporu a tak nedávno překonala i svého koaličního partnera proti establishmentu založené Hnutí 5 hvězd jako italská největší strana. Od nepřesvědčivého volebního vítězství ze 4. Března, kdy 5-hvězd získalo 32 procent a Liga 17 procent Salvini už dominuje politické agendě svou agresivní a velice populární kampaní proti imigraci.

Aby bylo jasné, Salviniho politické úspěchy nejsou nijak málo překvapivé, neboť když se v roce 2013 stal vůdcem hnutí tehdy známého jako „Liga severu“, tak to se potácelo v korupčním skandálu a mělo jen 5% podporu. A teď je to největší italská politická strana.

Salvini těží z brutálního znechucení politikou establishmentu v Itálii, a když je teď místopředsedou vlády a ministrem vnitra, neboť jeho nová koalice 1. června převzala úřad, tak říká, že tato vláda se svou tvrdou linií k migraci a k vyjednávání s EU udělala za jediný měsíc více než její předchůdci za 6 let.

„Každý z vás je mým bratrem a mou sestrou, děti každého z vás jsou i mými dětmi,“ řekl Salvini davu  před ukončením svého projevu přísahou, při níž svíral růženec.

„Přísaháte, že se nevzdáte, dokud neosvobodíme lid Evropy?“ ptal se davu, načež dostával jednohlasnou odpověď „ano“.

Není jasné, jak osvícení a pokrokoví vůdci Evropy v Německu a ve Francii budou na tuto neočekávanou výzvu ohrožující jejich kontinentální dominanci reagovat zvlášť, když přichází od člověka, o kterém ještě před pár lety nikdo neslyšel.

Zdroj: zerohedge.com