V pátek 4. května byl zveřejněn komentář Velvyslanectví Ruska v České republice k vyjádření zástupkyně ředitele tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí České republiky o vzpomínkové akci ruských motocyklistů „Cesty Vítězství – na Berlín“!

3. května zástupkyně ředitele tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí České republiky Irena Valentová okomentovala vzpomínkovou akci ruských motocyklistů, věnovaných vojákům Rudé armády, kteří padli při osvobození Československa od nacistů. V článku Roberta Sattlera v Lidových novinách „Putinovi Noční vlci míří do Česka" Irena Valentová prohlásila, že členové ruského motorkářského klubu nereprezentují padlé a jejich rodiny. Kromě toho se v článku uvádí, že jízda Nočních vlků údajně nepřispívá ke zlepšení v napjatých rusko-českých vztazích.

Velvyslanectví Ruska v České republice ostře reagovalo na tento komentář a své prohlášení zveřejnilo na oficiálních stránkách. V prohlášení se mimo jiné uvádí:

„Takovéto aktivity nás spíše spojují, než rozdělují. Sovětský Svaz a Československo společně bojovaly s nacismem. […] Jak může projevení úcty k ostatkům vojáků, kteří v posledních dnech války položili své životy za svobodu obyvatel Československa, nepřispívat ke zlepšení vztahů mezi Ruskem a Českou republikou pro nás zůstává záhadou."

Dále se uvádí pochybnosti o znalosti historie zástupkyně ředitele tiskového oboru MZV České republiky:

„Co se týče tvrzení, že členové klubu Noční vlci nereprezentují padlé a jejich rodiny, pak to může být vysvětleno jedině nedostatečnou znalostí historie Druhé světové války. Na Sovětský svaz připadlo hlavní břímě boje s nacisty. Za svobodu evropských národů padlo více než 27 milionů sovětských občanů. V moderním Rusku lze jen s velkými obtížemi najít člověka, v jehož rodině by nebyli padlí v tom strašlivém vojenském konfliktu. […] Přání uctít památku padlých v boji s nacismem, včetně osvobození Československa, si zaslouží veškeré pochopení a podporu."

Ministerstvo zdůrazňuje, že cílem akce ruských motorkářů je vzdát hold hrdinství sovětských vojáků a všech, kteří spolu s nimi bojovali za osvobození Evropy od

„Zvláštní symbolický význam získávají tyto aktivity v tyto květnové dny, kdy slavíme výročí našeho společného vítězství nad nacismem," dodává se v závěru prohlášení.