Moskva považuje akce USA na jihu Sýrie za otevřenou okupaci, oznámila to ve čtvrtek mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová na každotýdenním brífinku.

„Nadále nás znepokojuje situace na severovýchodě Sýrie, kde si Američané stále hrají se separasticky naladěnou částí kurdských jednotek, stejně je tomu na jihu země v Al Tanfe, kde silami USA fakticky dochází k otevřené okupaci území suverénního syrského státu," uvedla.

„Podle informací, které dostáváme, radikálové, kteří našli takové tiché přístaviště a skrýš ve svévolně Američany vyhlášené 55kilometrové exkluzivní zóně, vymáhají od civilistů, kteří chtějí oblast opustit, dva tisíce dolarů za člověka," dodala diplomatka.

Ruské ministerstvo obrany dříve obvinilo USA z úžasných podmínek pro více než 70 tisíc syrských běženců v táboře Er-Rukban nedaleko americké vojenské základny.

Na ministerstvu uvedli, že právě USA zavedly zákaz vstupu do 55kilometrové zóny okolo své základny pro syrské vládní struktury a humanitární organizace, a vyzvali americkou stranu, aby poskytla humanitární přístup do táboru Er-Rukban.

Také by USA měly zajistit bezpečný odchod uprchlíků do míst jejich bydliště a zlikvidovat vojenskou základnu v Al Tanfe.