Vladimir Putin po více než 6 hodinách jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem prohlásil, že Moskva se s Ankarou dohodla na řadě věcí ohledně situace na turecko-syrské hranici. (Foto: PoR)

Ruský prezident tato jednání označil za „velmi důležitá, jestli ne osudová“.

„Rozhodnutí (…) umožní vyřešit dostatečně ostrou situaci, která se dnes složila na syrsko-turecké hranici,“ prohlásil Putin.

Samotné memorandum ve dvou jazycích vyhlásili ministři zahraničních věcí Sergej Lavrov a Mevlüt Cavusoglu.

Moskva se s Ankarou dohodla, že do zóny, která se nachází za hranicemi turecké operace, od středy vstoupí ruská vojenská policie a syrští vojáci.

Prezidenti také potvrdili podporu územní celistvosti Sýrie, zajištění národní bezpečnosti Turecka a vyjádřili podporu Adanským dohodám.

Putin o separatismu v Sýrii

„Jsem také znepokojen, jako turecká strana, kvůli rostoucí hrozbě terorismu a růstu etnických a konfesních neshod v daném regionu,“ řekl Putin po jednání s Erdoganem.

Ruský prezident dodal, že neshody a separatistické tendence v poslední době uměle přiživovaly obě strany.

O pomoci běžencům

Putin se také věnoval otázce pomoci běžencům, aby se mohli vrátit do své vlasti.

„Samozřejmě, dotýkali jsme se i humanitárních otázek. Považujeme za nezbytné i nadále pomáhat syrským běžencům vrátit se do vlasti, což umožní výrazně snížit sociálně-ekonomickou zátěž, kterou nesou země, jež souhlasily s přijetím Syřanů,“ řekl ruský prezident po jednání s tureckým prezidentem.

Zdroj: snews.com