Začátkem tohoto týdne CNN informovala, že Bidenova administrativa zvažuje „dramatické“ zvýšení výcviku ukrajinských sil. (Foto: Flickr)

Návrh by zahrnoval výcvik amerických poradců „mnohem větších skupin ukrajinských vojáků v sofistikovanějších bojových taktikách“ v amerických zařízeních v Německu a případně na dalších místech v Evropě. Mohlo by se jednat až o 2 500 ukrajinských vojáků vycvičených americkými poradci měsíčně, což by za půl roku znamenalo, že by navrhovaným rozšířeným americkým programem prošlo celkem 15 000 vojáků.

Tato zpráva a další, které rovněž podrobně popisují rozšiřování programů vojenského výcviku Ukrajinců v Evropě pod dohledem armád Spojeného království a dalších členských států NATO, vyvolaly páteční reakci Kremlu. Ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek tvrdil, že USA a NATO se nyní přímo podílejí na válce na Ukrajině.“

„Neměli byste říkat, že se USA a NATO této války neúčastní. Vy se jí přímo účastníte,“ řekl Lavrov na tiskovém brífinku.

„A to nejen poskytováním zbraní, ale také výcvikem personálu. Cvičíte jejich vojáky na svém území, na území Británie, Německa, Itálie a dalších zemí,“ upozornil.

Zopakoval předchozí prohlášení Kremlu, v nichž zdůraznil, že válka mezi jadernými mocnostmi je „nepřijatelná“, ale zároveň zdůraznil, že rostoucí zapojení USA a NATO toto riziko značně zvyšuje.

„I kdyby ji někdo plánoval zahájit konvenčními prostředky, riziko eskalace v jadernou válku bude obrovské,“ dodal Lavrov.

Lavrovovy komentáře jsou nesmírně významné vzhledem k tomu, že až dosud Moskva zatracovala to, co označila za „nepřímé“ americké zapojení. Ruští představitelé hovořili o rostoucím charakteru konfliktu jako zástupné války. Nyní se však zdá, že Kreml vidí, že došlo k eskalaci k přímému zapojení NATO.

Mezitím probíhající britský program na několika britských základnách je nadále rozsáhlý. Vlastní britský pěchotní program pro ukrajinské síly má stanovený cíl vycvičit nejméně 10 000 ukrajinských vojáků.

Zbývá dodat, že Kreml opakovaně varoval před takovým prohlubujícím se zapojením Západu, které nyní zjevně přesahuje rámec pouhých dodávek zbraní. Rusko tento týden odstoupilo od jednání s USA o smlouvě o snížení počtu jaderných zbraní New START, přičemž jako hlavní důvod zastavení obnovení rozhovorů uvedlo rostoucí angažovanost v podpoře Kyjeva.

Zdroj: euronews.com