Testy ruského kosmického přístroje, které provedlo ministerstvo obrany v polovině července, nepředstavovaly hrozbu pro jiné vesmírné objekty a neporušovaly mezinárodní právo, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. (Foto: Rawpixel, ilustrační)

„Testy, které provedlo ruské ministerstvo obrany 15. července, nepředstavovaly hrozbu pro jiné vesmírné objekty, a co je nejdůležitější, neporušily žádné normy a zásady mezinárodního práva. Podle informací našeho vojenského oddělení provedl ruský ‚satelitní inspektor‘ detailní prohlídku ruské kosmické lodi pomocí specializovaného zařízení malého kosmického přístroje. V důsledku toho byly získány cenné informace o technickém stavu kontrolovaného objektu, které byly předány zařízením pozemního dozoru,“ uvádí se v komentáři zveřejněném na webových stránkách ruského ministerstva zahraničních věcí.

Dříve americké kosmické velení prohlásilo, že má důkazy o tom, že Rusko provedlo „nedestruktivní testování kosmických protidružicových zbraní“. Podle amerických údajů byl 15. července oddělen od družice Kosmos-2543 jiný objekt, který je v katalogu amerického kosmického velení označen číslem 45915.

Na spacetrack.org, vyhrazené webové stránce leteckých sil USA, která zveřejňuje otevřené informace, je objektu 45915 věnována zvláštní pozornost. Informace o tom, že americká 18. peruť kontroly vesmírného prostoru sleduje objekt na oběžné dráze, se nacházejí v horní části stránky. Tam také můžete získat údaje o jeho poloze.

Podle americké armády byl „objekt“ vypuštěn společně s další ruskou družicí. Uvádí se, že tyto testy jsou podobné situaci v roce 2017 a nepodobají se testování satelitního inspektora.

Dne 15. července ruské ministerstvo obrany skutečně podalo zprávu o testech nejnovějšího malého družicového inspektora, s jehož pomocí byl v blízké vzdálenosti prozkoumán jiný přístroj ruské výroby. Americká armáda si vzpomíná na situaci v roce 2017 v souvislosti s vypuštěním ruské družice Kosmos-2519 v červnu téhož roku, od níž se v srpnu oddělil malý kosmický přístroj. V katalogu vojenských leteckých sil USA byl druhý satelit nazván Kosmos-2521.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v komentáři k tvrzením USA uvedl, že Rusko se zavázalo k úkolu úplné demilitarizace vesmírného prostoru a neumísťování žádných zbraní ve vesmíru.

Zdroj:  mid.ru