Ruské Su-24 proletěly nad belgickou fregatou Godetia, která se účastnila cvičení NATO v Baltském moři. Informuje o tom De Standaard s odkazem na televizní kanál VRT NWS.

Dva ruské letouny při nízké výšce třikrát proletěly nad belgickou válečnou lodí. Su-24 měl bojové zbraně.

„Bylo to jasné poselství od Rusů: podívejte se, co můžeme, podívejte se, čeho jsme schopni," cituje zdroj kapitána lodě Petra Ramboera.

Kapitán dal příkaz k tomu, aby nebyly přijaty žádné kroky proti bombardérům. „Nechci provokovat třetí světovou válku nesprávným rozkazem," vysvětlil.

Podle medií ruské letadlo letělo nad fregatou Godetia, když vedla další belgická fregata Louise-Maria cvičení protivzdušné obrany. Bylo rozhodnuto pozastavit manévry.

21. listopadu se v blízkosti fregaty Godetia vynořila ruská ponorka, informuje kanál VRT. Neučinila však žádné agresivní kroky.

24. listopadu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyzval západní země, aby kontaktovali Moskvu přímo, místo toho, aby používaly média k obviňování. Jako příklad uvedl obvinění Finska, že Rusko narušilo GPS systém během vojenských cvičení NATO Trident Juncture, které se objevilo v zahraničních médiích.

Zdroj: standaard.be