13. května jednotka ruské vojenské policie zachytila americký vojenský konvoj v severovýchodní oblasti Sýrie, která je ovládána syrskými demokratickými silami (SDF). (Foto: Rusvesna)

Podle webu RusVesna.su k incidentu došlo poblíž města Tell Tamr, které se nachází v první linii oddělující turecké síly a SDF v severní části Al-Hasakah. Ruská základna a řada syrských vojenských stanovišť se nachází na okraji města.

„Americká armáda porušila stávající mechanismy prezentace konfliktů a přesunula se bez předchozího upozornění na ruskou stranu poblíž města Tell Tamr … V důsledku toho byla velká jednotka americké armády donucena k ústupu skupinou ruských vojáků, kteří zajišťují bezpečnost provozu po dálnici M4, “uvedla RusVesna ve zprávě.

Dálnice M4 vede vedle Tell Tamr, spojuje al-Hasakah se zbytkem severovýchodní a severní Sýrie. Ruská vojenská policie hlídá tuto část dálnice.

Naposledy došlo k podobným incidentům mezi ruskými a americkými silami v loňském roce v severní a severovýchodní části Al-Hasakah.

V říjnu 2019 bylo v severovýchodní Sýrii rozmístěno několik jednotek ruské vojenské policie a syrské arabské armády, aby zajistily region po stažení amerických sil ze severovýchodního Aleppa, Rakky a částí Al-Hasakah.

Americké síly se nyní zjevně pokoušejí zvýšit svůj vliv v severovýchodní Sýrii „vojenskými výzvami“ proti  ruské vojenské přítomnosti v regionu.

Zdroj: pz.cz, southfront.org