Ruská oceánografická výzkumná loď Jantar, nedávno viděná v Karibiku, od 10. listopadu přestala být sledována pomocí dostupných navigačních systémů, uvádí Forbes. (Foto: Youtube, archiv)

Autor článku, H.I. Sutton, věří, že loď opustila americký region, a připomíná, že loď Jantar je podezřelá ze špionážní aktivity poblíž podvodních komunikačních kabelů.

Ruská oceánografická výzkumná loď Jantar se údajně zapojila do „podezřelé činnosti v blízkosti podmořských komunikačních kabelů“ a byla pozorována  u pobřeží Ameriky 8. listopadu, s největší pravděpodobností opustila region, uvádí Forbes.

Jak je uvedeno v článku, 8. listopadu se ruská loď zastavila na krátkou návštěvu v Trinidadu a Tobagu a odplula dále do Karibiku. Počínaje časnými ranními hodinami 10. listopadu nelze loď najít pomocí dostupného softwaru pro sledování lodní navigace.

A ačkoliv současná pozice Jantaru není známa, soudě podle její minulé činnosti, můžeme dojít k závěru, že opustila loď americké vody, poznamenala publikace.

Podle H. I. Suttona, jen málo jiných nevojenských lodí se může pochlubit stejnou reputací jako Jantar. Někteří věří, že loď, jejímž úkolem je hledat různých předmětů na mořském dně, je ve skutečnosti zapojena do špionáže poblíž podvodních komunikací, včetně armádních.

Autor článku zjišťoval poslední mise Jantaru a mnohé z nich byly prováděny v místech, kde prochází komunikační kabel. V říjnu 2016 loď prováděla určitý výzkum ve východní části Středozemního moře nedaleko syrského pobřeží.

Ve stejném období oznámil syrský poskytovatel Telecom přerušení internetového připojení na 10 dní kvůli „podvodním opravám“. Výsledkem bylo, že přerušení trvalo přesně tak dlouho, dokud byl „Jantar“ ve Středozemním moři.

„Může se předpokládat, že Rusko nějakým způsobem pomohlo svému spojenci," tvrdí Sutton.

Následující měsíc ruská loď vplula do Perského zálivu. Během tohoto období došlo také k přerušení provozu podvodních komunikačních kabelů, a také tento kolaps může být přímo spojen s prací lodi Jantar, která poblíž prováděla průzkum  a poté odplula  do íránského přístavu, tvrdí list.

V slangu námořnictva se manipulace s podvodní komunikací nazývají „válkou dole“ - takové operace nejsou v žádném případě nové. Během studené války provedlo americké námořnictvo spolu s některými západními spojenci tajnou Operation Ivy Bells, při které špehovali SSSR a poslouchali podvodní komunikační linky sovětské flotily.

Dnes existují ma západě obavy, že by Rusko mohlo poškodit důležitou podmořskou infrastrukturu během potenciálního otevřeného konfliktu nebo hybridní války.

Kromě Jantaru má Moskva dvě další velké jaderné ponorky, které fungují jako mateřské lodě pro jaderné trpasličí ponorky a které se mohou ponořit do velké hloubky. Především mezi nimi je ponorka zvaná Lošarik, která v červenci utrpěla smrtelnou nehodu. Existují však nejméně tři další operační trpasličí ponorky, možná více, tvrdí publikace.

„Skutečnost, že tyto speciální ponorkové síly jsou větší než celá podmořská flotila některého západního námořnictva, říká hodně," uzavírá poněkud nejasně Sutton.

Zdroj: pz.cz, forbes.com