MASNAA, Libanon (AP) – Stovky syrských uprchlíků začaly v sobotu přecházet hranici z Libanonu. 

Krátce po poledni překročily hranici do Sýrie první tři autobusy a dalších více než 30 autobusů je ještě v Libanonu, aby další uprchlíky přivezly později toho dne.

Rusko předložilo iniciativu na návrat stovek tisíc uprchlíků do Sýrie a první stovky se z Libanonu vrátily během minulých týdnů.

Šéf Generálního bezpečnostního direktorátu Libanonu generálmajor Abbas Ibrahim vyzval syrské uprchlíky, aby přišli do kanceláří tohoto direktorátu a nechali si zaregistrovat jména k návratu domů. Dodal, že tento krok nakonec povede k návratu „stovek tisíců“, kteří se vrátí domů.

Řekl, že určitá zpoždění způsobilo schvalování těch, na které je doma zatykač. „Trváme na tom, že žádný syrský uprchlík se domů nevrátí, aby tam byl pak zatčen,“ řekl Ibrahimi reportérům na hranicích.

Syrská státní televize řekla, že během soboty se očekává návrat 1 200 Syřanů s dodatkem, že do Libanonu přijelo přes 30 syrských autobusů, aby je odvezly domů.

„Nemám slov, abych vyjádřila své pocity,“ řekla tomuto kanálu syrská žena v autobuse poté, co přejeli na syrskou stranu hranice. Teenager v autobuse nesl transparent s prezidentem Basharem Assadem, kdy na titulku u něj se psalo: „Společně na cesty k vítězství.“

V posledních týdnech se jich mnoho vrátilo z města Arsal v severovýchodním Libanonu. Většina těch, kteří domu směřovali v sobotu, pocházela z jiholibanonské vesnice Chebaa.

Libanonský prezident Michel Aoun v pátek řekl, že záměrem této ruské iniciativy je vrátit domů z Libanonu asi 890 000 Syřanů.

Libanon je domovem asi 1 milionu syrských uprchlíků, což je pro zemi se 4,5 milionem lidí velké číslo.

Návrh této ruské iniciativy byl předložen po summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Helsinkách, ač není jasné, zda USA tento návrh podpořily.

Zdroj: breitbart.com