Rukopis Alberta Einsteina o jeho teorii relativity byl v úterý vydražen za 11,7 milionu eur. Rukopis prodala Christie’s v Paříži anonymnímu kupci. (Foto: Yotube)

Christie’s na svém webu uvedla, že 54stránkový pracovní rukopis, který napsali Albert Einstein a Michele Besso mezi červnem 1913 a začátkem roku 1914 ve švýcarském Curychu, byl zásadní etapou ve vývoji obecné teorie relativity.

Je to jeden z pouhých dvou dochovaných rukopisů dokumentujících genezi teorie a poskytuje fascinující pohled do mysli vědce, dodala Christie’s.

Aukční síň již dříve odhadovala hodnotu rukopisu na 2,4 až 3,5 milionu amerických dolarů.

Einstein zemřel v roce 1955 ve věku 76 let. Je oceňován jako jeden z největších teoretických fyziků všech dob. Jeho teorie relativity způsobily revoluci v oboru zavedením nových způsobů pohledu na pohyb objektů v prostoru a čase.

Einstein také významně přispěl k teorii kvantové mechaniky a v roce 1921 získal Nobelovu cenu za fyziku. Poté se stal ikonou popkultury díky svým suchým vtipům a typickým rozcuchaným vlasům, kníru a hustému obočí.

V roce 2019 se v čínské Šanghaji konala výstava u příležitosti 140. výročí Einsteinova narození. Byly zobrazeny ručně psané stránky obecné teorie relativity a slavné rovnice E=mc2.

Zdroj: timesofisrael.com