Lidská činnost způsobila, že zvířata pomalu ale jistě přicházejí o svůj životní prostor. Na jedné straně se je snažíme udržet co nejdále od svých domovů, na druhé straně je však pro pobavení držíme na řetězech, krmíme je a jsme ochotni všeho, jen aby na sociální síti utkvěla dokonalá fotografie. 

V tomto případě doplatil na lidskou bezohlednost mladý medvěd černý, nebo medvěd baribal. Na nikoho nezaútočil, nikomu neuškodil a přesto byl zastřelen. 

Medvěd žil v oblasti oregonského parku Scoggings Valley nedaleko jezera Henry Hagg Lake. Turisté přecházející touto oblastí na medvěda nejednou narazili a namísto toho, aby se mu vyhnuli, krmili ho zbytky a fotili se s ním. 

Fotografie se samozřejmě ocitly na sociálních sítích a fakt, že na mnoha fotografiích se nachází tentýž medvěd, vzbudil pozornost příslušných úřadů.

Minulé úterý obdrželi úředníci dokonce i dva telefonáty, v nichž se lidé stěžovali, že viděli medvěda v oblasti, kde se dvě velké skupiny lidí právě chystali plout na lodičce. 

Oregonská policie proto na Twitteru zveřejnila upozornění, v němž žádala lidi, aby se drželi od medvěda dál a aby se vyhýbali i dané oblasti. Mladého medvěda vážícího přibližně 45 kilogramů se ochranáři pokusili odchytit a přemístit do jiné oblasti, když ho však našli, krmil se zbytky jídla, které po sobě zanechali turisté. 

Ukázalo se, že oblast byla plná zbytků a medvěd se lidi vůbec nebál a nesnažil se před nimi utéct.

Právě díky takovému krmení se medvěd stal příliš přátelským a úřady se rozhodli, že pro lidi představuje nebezpečí a budelepší jej zastřelit.

Oregonské oddělení zabývající se divokými zvířaty prohlásilo, že kdyby medvěd nebyl natolik krotký, mohli ho jednoduše přemístit do jiné oblasti, v tomto případě by však hrozilo vysoké riziko, že by se medvěd vždy k lidem nakonec vrátil a ohrozil je.

Samozřejmě, zastřelení medvěda vyvolalo mezi lidmi vlnu pobouření, situaci totiž zapříčinilo chování člověka, ne zvíře. 

DailyMail uvádí, že od roku 2000 došlo jen ke třema případům napadení člověka medvědem, několik zvířat je však každoročně utraceno proto, že se přestali bát lidí. 

30 medvědů dokonce zabili místní obyvatelé, kterým zákon povoluje na zvíře vystřelit, pokud vejde na jejich pozemek a představuje ohrožení.