Ozbrojený konflikt mezi USA a Íránem by spustil prudký nárůst cen ropy a pád globálních akcií, což podle politického a ekonomického analytika Šabbir Razviho nebude hrát na ruce Washingtonu. (Foto: Wikimedia)

Řekl, že Spojené státy chápou, že prudký nárůst ceny ropy „bude mít dramatický dopad na globální ekonomiku“.

Ceny ropy se už třetí týden drží a vysokých hodnotách kvůli stupňujícímu se napětí mezi USA a Íránem poté, co íránská armáda sestřelila americký dron nad Hormuzským průlivem.

Teherán řekl, že dron narušil íránský vzdušný prostor, zatímco Washington tvrdí, že byl v mezinárodním vzdušném prostoru.

„Z čistě ekonomického hlediska to bude mít obrovský dopad,“ vysvětlil a citoval údaje analytiků, že 25 až 40 procent celosvětové ropy se nachází v 29 kilometrech v Hormuzském průlivu mezi Ománem a Íránem.

Podle analytika by tento velmi důležitý bod měl obrovský dopad na globální ekonomiku.

„Z finanční krize v roce 2008 jsme zatím nevyšli… ale jakmile se ropná krize rozhoří, bude to mít významný dopad. Někteří ekonomové říkají, že pokud v oblasti Perského zálivu dojde k vyhrocené krizi, ceny by mohly dosáhnout 150 a dokonce až 300 dolarů za barel,“ dodal.

Razvi pokračoval: „Teď, když se to stane, můžeme si asi představit, jaký dopad to bude mít na globální trh. Akciové trhy se zhroutí a globální ekonomika bude čelit všem ostatním výzvám. Evropa rozhodně není schopna toto zvýšení ceny ropy vydržet.“

„Celkově si myslím, že pokud k této situaci dojde, pro Japonsko, Indii, Evropu a mnoho dalších zemí to bude z čistě hospodářského a finančního konec, ale ve Washingtonu chtějí, aby to tak bylo,“ dodal.

Zdroj:  fxstreet.com