Skupina republikánských zákonodárců se může pokusit zpochybnit výsledky amerických prezidentských voleb při hlasování v Kongresu USA 6. Ledna, uvádí na webových stránkách CNN. (Foto: Ted Eytan)

Dva republikánští kongresmani řekli novinářům, že očekávají, že k takovému pokusu dojde ze strany přibližně 140 členů kolegů ve Sněmovně reprezentantů a několika v Senátu. Podle televizního kanálu „republikánští spojenci prezidenta Donalda Trumpa nemají prakticky žádnou šanci změnit výsledek“ tímto postupem. Jak je uvedeno v materiálu, dotyční zákonodárci mohou „pouze na několik hodin odložit nevyhnutelné potvrzení Bidena jako vítěze a nového prezidenta“.

Podle televizního kanálu vyzývá šéf republikánské většiny v Senátu USA Mitch McConnell své členy strany v horní komoře, aby se nepokoušeli zpochybnit výsledky prezidentských voleb.

6. ledna mají být na společném zasedání obou komor amerického Kongresu schváleny výsledky volebního hlasování. Podle stávajících pravidel se mohou zákonodárci postavit proti schválení výsledků hlasování v konkrétním státě. Námitka musí být podána písemně alespoň jedním členem Sněmovny reprezentantů a jedním členem Senátu. V případě takového protestu bude schůze Kongresu pozastavena, aby o této otázce obě komory samostatně jednaly a hlasovaly. Pokud se alespoň jedna z komor zákonodárného sboru vysloví proti, protest není přijat. Odborníci poznamenávají, že Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu demokraté, bude hlasovat proti jakékoli iniciativě, která zpochybňuje Bidenovo vítězství.

Volby se konaly 3. listopadu. 14. prosince Americké kolegium volitelů schválilo výsledky hlasování, podle nichž se Joe Biden stane novou hlavou státu. Trump nepřiznal porážku a u soudů požadoval přepočet hlasů v několika státech. Úřady, včetně Nejvyššího soudu USA, však všeí odmítly.

Zdroj: pz.czcnn.com