Kontakty na vysoké úrovni mezi Albertem Bourlou a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou před uzavřením dohody o vakcínách v hodnotě několika miliard eur jsou předmětem kontroly. (Foto: Flickr)

Výkonný ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla se odhlásil ze schůzky, na které měl vypovídat před zvláštním výborem Evropského parlamentu pro COVID-19. Očekávalo se, že bude čelit tvrdým otázkám ohledně způsobu uzavírání tajných obchodů s vakcínami.

Toto rozhodnutí následuje po auditní zprávě o strategii EU v oblasti zadávání veřejných zakázek na vakcíny, která byla zveřejněna začátkem měsíce a která vyvolala nové otázky ohledně kontaktů mezi Bourlou a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, které předcházely zakázce na vakcíny v hodnotě několika miliard eur.

Šéf amerického farmaceutického gigantu, který je největším dodavatelem vakcín COVID-19 do EU, měl před komisi předstoupit 10. října. Výbor se setká s klíčovými úředníky zapojenými do procesu zadávání zakázek na vakcíny v EU, aby se poučil, jak reagovat na budoucí pandemie. Před výborem vystoupili i další vedoucí pracovníci farmaceutických firem, včetně generálního ředitele společnosti Moderna a vysokých úředníků společností AstraZeneca a Sanofi.

Předsedkyně výboru, belgická poslankyně Evropského parlamentu Kathleen Van Bremptová, sdělila serveru POLITICO, že „hluboce lituje“ rozhodnutí společnosti Pfizer.

Po návštěvě sídla společnosti BioNTech minulý týden Van Bremptová v písemném prohlášení uvedla, že se těší na diskuse „s dalšími generálními řediteli“ včetně „pana Alberta Bourla, generálního ředitele společnosti Pfizer“, které se uskuteční 10. října.

Zpráva Evropského účetního dvora zjistila, že von der Leyenová se přímo podílela na předběžných jednáních o největší zakázce EU na vakcíny v objemu až 1,8 miliardy dávek vakcíny BioNTech/Pfizer, která byla uzavřena v květnu 2021. Jednalo se o odklon od postupu vyjednávání, který byl dodržován u jiných zakázek, kdy průzkumné rozhovory vedl společný vyjednávací tým složený z úředníků Komise a členských zemí.

Hlídací pes EU rovněž poznamenal, že Komise odmítla poskytnout záznamy z jednání se společností Pfizer, ať už ve formě zápisů, jmen konzultovaných odborníků, dohodnutých podmínek nebo jiných důkazů.

Již v roce 2021 informoval deník New York Times o zdánlivě komorním vztahu mezi Bourlou a von der Leyenovou, kdy si oba v době přípravy dohody vyměňovali textové zprávy.

Mluvčí společnosti Pfizer, kterého kontaktoval server POLITICO, uvedl, že prezidentka společnosti pro mezinárodní rozvojové trhy Janine Smallová se slyšení ve výboru zúčastní. „Byla označena za osobu, která může výboru nejlépe pomoci při plnění jeho cílů,“ uvedl mluvčí.

Zdroj: politico.eu