Rakouská vláda nařídila uzavření sedmi mešit v zemi a v rámci svého „boje proti politickému islámu“ plánuje také vyhostit několik imámů. Oznámil to v pátek spolkový kancléř Sebastian Kurz a členové jeho kabinetu.

„Paralelní společnosti, politický islám a tendence k radikalizaci nemají v naší zemi místo,“ prohlásil Kurz, jehož citovala agentura DPA. 

Avizovaná opatření jsou prvními důsledky prověřování islámských sdružení a mešit v Rakousku, blízkých turecko-islámskému svazu pro kulturní a společenskou spolupráci v Rakousku (ATIB). 

Uzavřená má být kromě jiných mešita turecké krajně pravicové organizace Šedí vlci na náměstí Antonsplatz ve vídeňském obvodu Favoriten, informovala agentura APA a veřejnoprávní televize ORF.

O povolení k pobytu v Rakousku by mohlo přijít 40 muslimských duchovních ze sdružení ATIB, jež momentálně vyšetřují pro podezření z porušení zákazu financování se zahraničí, oznámil rakouský ministr vnitra Herbert Kickl.

Ve dvou případech je již jisté, že imámy vykáží ze země, přičemž úřady se momentálně zaměřují na celkem 60 z celkově 260 imámů působících v Rakousku, zaznělo na ranní tiskové konferenci v Úřadu spolkového kancléře ve Vídni.

„Jsme teprve na začátku,“ doplnil vicekancléř Heinz-Christian Strache. Východiskem ohlášených opatření je rakouský zákon o islámu z roku 2015, který od muslimské komunity žádá pozitivní postoj vůči rakouskému státu a společnosti. Mimo jiné také zakazuje financování muslimských institucí ze zahraničí.

Právě ATIB je už déle terčem kritiky, zejména pro obvinění z tureckého nacionalismu, píše ORF. 

ATIB funguje jako zastřešující organizace, která v Rakousku zastupuje přes 60 spolků. Rozruch nedávno vyvolaly „vojenské hry“ s dětmi v uniformách v jedné z vídeňských mešit ATIB-u; rakouská vláda však prošetřuje i zprávy o aktivitách Šedých vlků v mešitách v zemi.

Zdroj:  nytimes.com