Vědci objevili novou pyramidu na nečekaném místě na světě. Tato pyramida z doby bronzové nebyla nalezena v Egyptě, ale na území dnešního Kazachstánu. (Foto: Youtube)

Jedná se o významný objev, protože struktura této stavby se nepodobá ničemu, co bylo v této oblasti nalezeno dříve. Euroasijská step, kde se nachází dnešní Kazachstán, hrála v době bronzové ústřední roli.

Jedná se o historické období mezi lety 3300 př. n. l. a 1200 př. n. l., kdy se vyráběly a používaly bronzové nástroje. Stavba tajemné pyramidy se datuje do 2. století př. n. l.

Byla postavena s velkou přesností ve srovnání s egyptskou pyramidou, ale tato je šestiboká místo obdélníkové. Mezi deskami je osm řad třináctimetrových kamenů a uprostřed několik kruhů.

Při zkoumání pyramidy objevili vědci na stěnách překvapivé kresby. Na stěnách se objevilo několik domácích zvířat, ale nejdominantnější byla vyobrazení koní. To vedlo vědce k závěru, že koně byli v té době v Kazachstánu poprvé domestikováni.

Domestikace koní byla v historii lidstva významným průlomem.

Koně umožnili lidem cestovat na větší vzdálenosti a usnadnili přepravu potravin a zboží. V tomto období byla obchodní cesta napříč Eurasií známá jako „hedvábná stezka“, která vedla od 2. století do poloviny 15. století.

Po objevu pyramidy vědci našli také keramiku, zlaté ženské náušnice a další šperky. Kromě toho nález koňských kostí v zemi vedle kamenné stavby svědčí o mimořádně vysokém kultu koně. To potvrzuje, že člověk byl na toto zvíře mimořádně vázán.

Zdroj: artnews.com