Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že výstup Spojených států z dohody o omezování protiraketových obranných systémů je první krok k likvidaci podstaty systému globální bezpečnosti. (Foto: Wikimedia)

"Naši američtí partneři se rozhodli a vystoupili z dohody o omezování systémů protiraketové obrany. No, a co? Vážené dámy a pánové, chci se na vás obrátit, copak někdo z vás aktivně protestoval, chodil po ulicích s plakáty? Ne, je ticho. Jako by to tak bylo správně. A přitom to byl první krok k fundamentálnímu podkopání celého systému mezinárodních vztahů ve sféře globální bezpečnosti," řekl Putin na setkání s řediteli světových mezinárodních informačních agentur.

Ruský prezident připomněl, že je potřeba nezapomínat na stav, v jakém se svět nachází.

"Musíme mít na mysli to, v jakém žijeme světě, jaké hrozby a nebezpečí jsou nejvíce palčivé. Pokud nebudeme mít pod kontrolou onoho "ohnivého hada", pokud ho vypustíme, nedej bože, z láhve – tak to může vést ke globální katastrofě," prohlásil ruský prezident na setkání s řediteli světových informačních agentur.

"Pokud nikdo nechce prodlužovat dohodu New START (Strategic Arms Reduction Treaty), tak to nebudeme dělat. Stokrát jsme již řekli, že jsme připraveni. Nikdo s námi ale do dnešního dne nevedl žádná jednání. Neexistuje žádné formální vytváření jednacího procesu, dohoda ale skončí již v roce 2021.

Všimněte si prosím, nebudou vůbec žádné instrumenty, které by omezovaly závody ve zbrojení, nebo třeba umísťování zbraní v kosmu," dodal Vladimir Putin.

Ruský prezident dále zmínil, že prodloužení smlouvy je nyní důležitá věc. "Můžeme ji neprodlužovat. Máme takové nejnovější systémy, že Rusku zajistí garantovaně bezpečnost na dostatečně dlouhou historickou perspektivu. Mám na mysli to, že jsme udělali značný pokrok, řeknu to na rovinu v tom smyslu, že jsme předehnali naše konkurenty při vytváření hypersonických zbraní," řekl Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin se ale věnoval i jiným tématům, nejen bezpečnostním otázkám. Jedním z nich byla situace okolo Venezuely. Putin prohlásil, že Venezuela dluží Rusku 3,5 miliardy dolarů, ale nemá zpoždění se splácením tohoto dluhu. Dále řekl, že Rusko nevytváří žádné základny a nepřemísťuje do Venezuely vojáky.

Kromě toho ruský prezident řekl, že země oficiálně dodávala do Venezuely zbraně, ale už dlouho žádné do této země neprodala. Musí ale obsluhovat to, co bylo Ruskem předtím dodáno.

Ruský prezident nevynechal ani téma amerického vměšování do vnitřních záležitostí Venezuely.

"Podle informací, které mám k dispozici, dokonce ani spojenci USA nepodporují vojenské vměšování do záležitostí Venezuely. Byla by to katastrofa," prohlásil ruský prezident.

Putin také odsoudil sankce zavedené proti Venezuele. Prohlásil, že kvůli nim trpí prostí občané i světové ekonomika.

Ruský prezident také dodal, že je možné, že celá řada specialistů Ruska ve Venezuele vyplnila své povinnosti vyplývající se smluv a vycestovali ze země.

Vladimir Putin hovořil s řediteli světových mezinárodních informačních agentur během probíhajícího Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra.

Zdroj:  reuters.com