Ruský prezident Vladimir Putin během online setkání se studenty uvedl, že takzvaný palác poblíž Gelendžiku v Krasnodarském kraji  který mu byl připsán při „vyšetřování“ blogera Alexeje Navaľného, nepatří jemu ani jeho blízkým příbuzným.

„Neviděl jsem ten film, jednoduše proto, že jsem neměl čas si takové informace prohlédnout, ale listoval jsem ve videu, které mi asistenti přinesli. Nic, co tam je uvedeno jako můj majetek, ani mně, ani mým blízkým příbuzným  nepatří a nikdy nepatřilo. Nikdy!" uvedl ruský prezident Vladimir Putin v odpovědi na otázku studenta ohledně Navalného videa.

Jak Putin zdůraznil, tyto fámy byly záměrně spuštěny jako pokus k vymytí mozků Rusům, kteří uvidí Navalného film.

„Tyto informace kolují již více než 10 let. A nyní, pro vhodnou příležitost, dali všechno dohromady a rozhodli se vymýt mozek našim občanům všemi těmito materiály, spustili nějaký druh filmů, videoprogramů na internetu,“ vysvětlil prezident.

Putin rovněž poznamenal, že ve vztahu ke každé takové nemovitosti by měly být nějaké dokumenty, údaje o finančních transakcích, „alespoň nějaké registrace u notáře – měly by tam být také stopy, v notářských knihách, v elektronické podobě“.

„V řeči jedné z našich slavných postav můžeme říci: „Je to nuda, děvčata! Alespoň jste si mohli vymyslet něco lepšího," uzavřel Putin.

Již dříve reagoval tiskový tajemník Dmitrij Peskov s tím, že Vladimir Putin nemá nemá poblíž Gelendžiku žádný palác, jak je uvedeno v Navalného filmu. Jak poznamenal, „toto téma bylo vrženo do éteru před třemi nebo čtyřmi lety.“ Mluvčí Kremlu zdůraznil, že „veškerý majetek ruského prezidenta je každoročně deklarován, je uveden ve zveřejněném výročním přiznání“. Mluvčí také upozornil na skutečnost, že na konci pseudošetřování jsou uvedeny podrobnosti o převodu peněz. Peskov uvedl, že to je hlavním cílem těchto publikací. "Na konci tohoto" úžasného "materiálu jsou účty se žádostí o převod peněz tam. A zdá se mi, že to je hlavním úkolem takových materiálů, takových pseudovyšetřování. To je takový hlavní podvod,“ shrnul.

Připomeňme, že se na webu objevil film a publikace Navaľnyj, která vypráví o komplexu rezidencí poblíž Gelendžiku v hodnotě 100 miliard rublů, které podle Navaľného údajně patří ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Navalnyj, dvakrát odsouzen ve zkušební době za zpronevěru, byl zařazen na seznam hledaných pro opakované porušení podmínek trestu v případě Yves Rocher. Zadržen byl 17. ledna na letišti Šeremetěvo, kam přiletěl z Německa. Ve vazbě má setrvat až do 15. února. Dne 2. února musí soud rozhodnout o návrhu na změnu jeho podmíněného trestu na nepodmíněný.

Ministři zahraničí EU nenašli shodu na tom zda zavést nebo nezavést další sankce proti Rusku kvůli případu Navalnyj. Evropa je opatrná, souvisí to i s návštěvou Borela příští týden v Rusku, kde by měl jednat s ruskou vládou a dá se předpokládat, že Rusko by návštěvu zrušilo. A například Francie a Německo navrhovalo počkat 30 dní, tedy až do skončení vazby Navalného.