Rusko nedovolí nikomu zapomenout na to, že právě Německo napadlo Sovětský svaz v roce 1941, a nikoli naopak, že sovětská vojska dobyla útokem Berlín, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v průběhu všeruské veřejné lekce. (Foto: Pixabay)

Letos je všeruská veřejná lekce věnována 75. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce a probíhá pod heslem: Pamatovat, znamená vědět.

Prezident RF se zúčastnil této akce virtuálně.

„Leckdo zapomíná na to, že právě fašistické Německo napadlo Sovětský svaz časně zrána 22. června 1941, a nikoli naopak; že přes 80 % techniky a živé síly nepřítele zničila Rudá armáda právě na Východní frontě; leckdo zapomíná na to, kdo dobyl útokem Berlín. Byla to sovětská vojska. A my na to nikdy nesmíme zapomenout, a nikdy nezapomeneme. A nikomu nedovolíme na to zapomenout,“ prohlásil Putin.

Připomenul význam vítězství ve válce.

„Prostě kdybychom, jak se dnes někteří domnívají, dávali naše města a obce bez boje, a jakoby zachovávali životy našich vojáků, v konečném důsledku bychom tuto válku prohráli. A vedlo by to k totálnímu vyhubení prakticky všech národů bývalého Sovětského svazu a dnešní Ruské federace – to je cena a význam vítězství, jehož dosáhli naši předkové,“ řekl Putin.

Ruský prezident podotkl, že v současném světě probíhají pokusy o revizi dějin 2. světové války.

„Po ukončení studené války – a po horké, velmi kruté 2. světové válce začala válka studená, konfrontace různých zemí – se leckomu zdálo, že po ukončení studené války se stali vítězi, pocítili se privilegovanými, domnívají se, že je možné a nutné změnit pořádek, který vznikl po 2. světové válce. A proto, aby byly vytvořeny podmínky pro tyto přeměny, je třeba trochu změnit, přepsat to, co se v historii skutečně stalo,“ řekl Putin.

Lidé, kteří souhlasí s revizí dějin, se dají podle názoru ruského prezidenta označit za kolaboranty. Podle jeho slov je zachování památky úkolem státního významu, i když není třeba lpět na minulosti, jen opírajíce se na ni můžeme jistě postupovat vpřed do budoucna.

Zdroj: snews.com