Rusko nehodlá s nikým bojovat a vytváří situaci, která vylučuje, aby jiné země byť jen pomyslely na rozpoutání ozbrojeného konfliktu s Moskvou, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. (Foto: Wikimedia)

„Nebudeme s nikým bojovat, ale vytváříme situaci v oblasti obrany tak, aby nikomu nepřišlo ani na mysl s námi bojovat," uvedl v projektu agentury "20 otázek Vladimíru Putinovi."

Hlava státu připomněla, že Rusko je na sedmém místě na světě, pokud jde o rozpočet na obranu, v tomto ukazateli vynakládá méně než USA, Čína, Saúdská Arábie, Velká Británie, Francie a Japonsko. „Navíc se naše náklady z roku na rok snižují," dodal. „A výdaje ostatních zemí rostou."

Putin nicméně poznamenal, že se podařilo jedinečnou situaci, když Rusko v obranné sféře přestalo být v roli „doháněcího“ státu.„Poprvé jsme vytvořili takové útočné zbraně, které jinde ve světě nejsou," vysvětlil prezident. „Nyní nás (jiné země) dohánějí. Toto je celkově jedinečná situace, která se nikdy předtím nestala."

Putin připomněl, že se jedná především o hypersonické úderné komlexy vytvořené v zemi, včetně mezikontinentálních.

Připomněl také, že pokud ruská armáda v roce 2000 čítala více než 1,3 milionu lidí, nyní stačí něco přes 1 milion a podíl moderního vybavení v jednotkách vzrostl ze 6% na téměř 70%.

Navíc, podle něj, nové ruské hypersonické zbraně pomáhají udržovat strategickou rovnováhu. Američané totiž vytvořili vlastní systém protiraketové obrany, aby tuto stabilitu narušili.

Uvedl, že ve Washingtonu věřili, že „pokud nad sebou vytvoří protiraketový deštník, druhá strana nebude schopna odpovídajícím způsobem reagovat, pokud použije jaderné zbraně“.

„Vytvářením těchto moderních (hyperzvukových) komplexů, včetně komplexů, které snadno překonají jakýkoli systém protiraketové obrany, udržujeme tuto strategickou stabilitu a strategickou rovnováhu," řekl Putin.

Zdůraznil, že je to zásadně důležité nejen pro mezinárodní bezpečnost.

Dříve ruský vůdce slíbil, že bude nadále vybavovat všechny druhy vojsk nejnovějšími typy zbraní a vybavení, včetně laserových a hypzrsonických systémů.

Zdroj: pz.cz, tass.ru