Na velké tiskové konferenci se ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil i o Joeovi Bidenovi. Prezident doufá, že Biden bude řešit problémy ve vztazích s Ruskem. (Foto: Pixabay)

Na konferenci Putin zdůraznil, že Rusko do amerických voleb nezasahovalo. Kromě toho poznamenal, že jsou to všechno spekulace, které mají pokazit vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy.

Moskva vychází z toho, že nově zvolený americký prezident pochopí, co se děje, uvedl Putin. Kromě toho prezident doufá, že Joe Biden bude řešit problémy ve vztazích s Ruskem. Dodal, že Trump nepotřebuje spolupráci v Rusku, protože jej mnoho lidí podporuje ve Spojených státech. V neposlední řadě Putin věří, že Trump z politiky neodejde.

Připomeňme, že demokratický kandidát Joe Biden získal 306 hlasů volitelů, jako poslední byly započítány hlasy z Havaje. Demokratovi již dříve bylo přisouzeno 270 hlasů potřebných pro zvolení prezidentem, Trump získal 232 hlasů – přesně tolik, kolik předpovídala média řadu týdnů.

Hlasování volitelů potvrzuje vůli voličů vyjádřenou v rámci celostátního hlasování 3. listopadu v každém státě. K vítězství je třeba získat 270 hlasů volitelů z možných 538. Podle mediálních odhadů měl Biden získat 306 hlasů volitelů proti 232 volitelům pro Trumpa.

Hlasování volitelů činí výsledky voleb oficiálními, ovšem definitivní výsledek bude oznámen 6. ledna, kdy jej bude muset schválit společné zasedání Kongresu.

Hlasování kolegia volitelů se v pondělí obešlo bez kolizí, při kterých volitelé nehlasují tak, jak jim přikázali voliči.