Lékaři v Brazílii vykonali první porod na světě z dělohy mrtvé matky. 4. prosince o tom informovala agentura AP. Holčička se narodila v prosinci minulého roku. Jak uvádí agentura, po uplynulém roce jsou matka i dcerka zdravé a cítí se dobře. (ilustrační foto)

32letá matka novorozeněte se kvůli vzácnému MRKH syndromu (Mayerův-Rokitanskyho- Küsterův-Hauserův syndrom) narodila bez dělohy, u žen s tímto syndromem se reprodukční orgány nevyvíjí, nebo chybí úplně.

Hlavní lékař týmu transplantologů Univerzity Sao Paulo Dani Ejzenberg uvedl, že na začátku se žena takové operace bála.

„Teď k nám chodí, aby nám dcerku ukázala, je tak šťastná," dodal.

Žena otěhotněla cestou umělého oplodnění sedm měsíců po transplantaci dělohy. Porodila císařským řezem. Lékaři ženě hned odstranili dělohu, aby už nadále nemusela přijímat speciální léky proti odmítnutí orgánu. Dárkyní dělohy byla 45letá žena, která umřela na mozkovou mrtvici.

Další dvě takové transplantace jsou naplánovány jako součást výzkumu v Brazílii. Deset předchozích pokusů s použitím orgánu zemřelých dárců proběhlo v Česku, Turecku a USA. Všechny byly neúspěšné.

Transplantaci dělohy poprvé navrhl švédský lékař Mats Brännström. V roce 2014 provedl první úspěšný porod ženy s transplantovanou dělohou, která ale byla od živého dárce. Celkově je známo 11 podobných případů.

Zdroj: fox61.com