USA připravují neslýchanou provokaci ve Venezuele pod záminkou dodávky humanitární pomoci, ke které má dojít 23. února, oznámil při čtvrtečním zasedání Rady bezpečnosti OSN první náměstek stálého zástupce RF při OSN Dmitrij Poljanskij. (Foto: Wikimedia)

„Zřejmě pod nějakým provokačním opojením se naši američtí kolegové, kteří teď připravují neslýchanou a jasnou provokaci na kolumbijsko-venezuelské hranici naplánovanou na 23. února, příliš nadchli a rozhodli se  pustit do náznaků a šíření falešných zpráv přímo v Radě bezpečnosti,“ uvedl Poljanskij.

Čtvrteční zasedání se věnovalo i situaci ve Středoafrické republice. Dříve vystoupil zplnomocněnec stálého zástupce USA Jonathan Cohen, který Rusku negativně připomněl smrt ruských novinářů a zopakoval vymyšlený příběh o týrání obchodníka vojenskými instruktory z RF.

Venezuelská opozice dříve prohlásila, že dodávky humanitární pomoci s podporou USA začnou 23. února.

Centra shromažďování pomoci se nachází v kolumbijské Cúcutě, brazilském státu Roraima a na ostrově Curacao.

Vláda Madura kategoricky odmítá přepravu pomoci na území státu, venezuelské úřady už uzavřely námořní hranici s Malými Antily a pozemskou s Brazílií.

Šéf opozičního parlamentu Venezuely, Juan Guaidó, se dne 23. ledna prohlásil za prozatímního prezidenta země. 

Spojené státy a řada dalších zemí krok Guaidóa uznaly a požadovaly, aby venezuelský prezident Nicolás Maduro, jehož zvolení tyto země nepovažují za zákonné, nepovolil násilné akce proti opozici. Maduro uvedl, že to on je ústavním prezidentem a šéfa opozičního parlamentu označil za „loutku Spojených států".

Zdroj: guardian.com