Britský princ Harry plánuje navštívit velké manévry v Norsku, v nichž se bude nacvičovat odpor „ruské invazi“. Oznámil The Daily Mirror.

Upřesňuje, že princova návštěva nebude oficiálně ohlášena. Jse však ceremoniálním velitelem Královské námořní pěchoty a plánuje se důkladně ponořit do atmosféry vojenského cvičení.

Podotýká se, že se cvičení zúčastní více než 100 elitních vojáků. Přesné datum manévrů není známo, mohou ale začít už v nejbližších týdnech. Celkem se jich zúčastní asi 8 tisíc vojáků z Norska, USA, Británie a Nizozemska.

Ve dnech 25. října až 7. listopadu 2018 se konalo v Norsku cvičení aliance Trident Juncture. Zúčastnilo se ho 45 tisíc vojáků, na 10 tisíc dopravních prostředků, 130 letounů a vrtulníků a 70 lodí z 31 zemí.

Ministr obrany RF Sergej Šojgu 24. října podotkl, že aktivita NATO u ruských hranic dosáhla nebývalého rozmachu.

Oficiální mluvčí MZV RF Marie Zacharovová 25. října prohlásila, že cvičení Trident Juncture odpovídají politice USA pro oslabení bezpečnosti v Evropě.

Reakce Moskvy

Publikace v britských médiích o plánované účasti prince Harryho v „protiruských" vojenských cvičeních v Norsku můžou svědčit o tom, že konzervativní strana se snaží zapojit královskou rodinu do protiruské kampaně. Uvedlo ruské velvyslanectví ve Velké Británii.

Podle mluvčího ruského velvyslanectví, koordinované publikace „mohou svědčit, že určité sily usilují o zapojení královské rodiny do protiruské kampaně, kterou vede konzervativní britská vláda".

Zdá se, že autorita politiků a generálů již nestačí, aby zajistila podporu společnosti v tomto směru," dodali na velvyslanectví.

Zdroj:  mirror.co.uk