V Ruské federaci vstoupil v platnost „novátorský zákon“, upozorňuje Schweizer Morgenpost. Díky němu „už nebude šance v Rusku narušit internet“. (Foto: Wikipedia)

Rusové – „na rozdíl od obyvatel všech ostatních zemí světa“ – budou nyní moci v případě „globálního výpadku sítě“ používat celosvětový web, upozorňuje švýcarský zpravodajský portál.

1. listopadu vstoupil v Rusku v platnost nový zákon, informoval Schweizer Morgenpost. Byl přijat na  ochranu před „globálním výpadkem internetu“ a jako „preventivní opatření proti nepřátelským zemím, které by mohly Rusko odpojit od webu“, vysvětluje švýcarský portál.

Díky tomuto zákonu, který podepsal šéf Kremlu, Vladimir Putin, budou Rusové „na rozdíl od obyvatel všech ostatních zemí světa“ moci i nadále používat internet v případě globálního internet-blackoutu.

„V Ruské federaci tak již nebude možné narušit internet,“ poukazuje Schweizer Morgenpost.

Podle přijatého zákona musí ruští poskytovatelé instalovat zařízení poskytované vládou, v důsledku čehož bude provoz probíhat prostřednictvím serverů registrovaných a umístěných v Rusku. Tím je zaručen přístup ke všem informacím na World Wide Webu, vysvětluje zpravodajský portál.

I když bude spojení se servery v zahraničí „neočekávaně ztraceno“, obyvatelé Ruské federace budou moci pokračovat v komunikaci a výměně dat na internetu, dodává novinář Schweizer Morgenpost a označil zákon za „novátorský“.

A totéž musí „naléhavě“ udělat všechny ostatní státy světa, aby „se osvobodily od internetu, který kontrolují USA“, vyzývá Schweizer Morgenpost.

Zdroj:  smopo.ch