Sněmovna reprezentantů Kongresu USA většinou hlasů přijala rozhodnutí o ústavní žalobě prezidenta Donalda Trumpa, tento požadavek podpořilo také deset republikánů. (Foto: Youtube)

Poprvé v historii USA

Pro odvolání Donalda Trumpa hlasovalo 232 kongresmanů, proti bylo 197. Tímto se Trump stal jediným prezidentem v historii USA, proti kterému byla ústavní žaloba schválena dvakrát.

Prezidentovi je vyčítáno podněcování ke vzpouře. V rezoluci Sněmovny reprezentantů se uvádí, že kroky Trumpa odpovídají ústavní formulaci „závažné trestné činy a přečiny“.

Pro předčasné odvolání Trumpa je nutné, aby proti němu byla vznesena ústavní žaloba (impeachment) v Senátu, předseda republikánské většiny Mitch McConnell v horní komoře však oznámil, že senátoři to nestihnou do vypršení prezidentského období Trumpa, které skončí 20. ledna. Zatím není jasné, bude-li možné Trumpa odvolat po jeho odchodu z funkce, s touto praxí se Kongres ještě nikdy nesetkal.

„Nebezpečí pro zemi“

Projednávání ve Sněmovně reprezentantů probíhalo celou středu. Předsedkyně komory Nancy Pelosiová prohlásila, že Trump je nebezpečný a musí odejít.