Člen Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Dick Pound oznámil, že výbor má tři měsíce na rozhodnutí, zda by se Olympijské hry 2020 měly konat podle plánu. Důvodem je šíření koronaviru. Informovala o tom agentura Associated Press. (Foto: Flickr)

Virus, který byl poprvé objeven v Číně v prosinci, se od té doby rozšířil do několika zemí po celém světě a již ovlivnil řadu mezinárodních akcí.

„Tohle je nová válka a musíme jí čelit,“ komentoval situaci Dick Pound s tím, že dnes by lidé měli byt opatrnější a výbor si musí být jistý, že zajistí dostatečnou bezpečnost.

Uvedl, že pokud se zaručit zdraví a bezpečnost sportovců a fanoušků nepodaří, Olympijské hry 2020 „budou pravděpodobně zrušeny“.

„Je to velké, velké, velké rozhodnutí a nemůžete to udělat, dokud nebudete mít spolehlivá fakta,“ pokračoval Pound. Dodal, že odložit OH na pozdější datum není řešením.

Kvůli koronaviru již bylo odloženo několik sportovních akcí, včetně dubnové čínské Grand Prix. Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že se situace může vyvinout v globální pandemii.

Olympijské hry v Tokiu by se měly konat od 24. do 9. srpna. Pokud by byly zrušeny, bylo by to poprvé v historii her kvůli zdravotním problémům, i když několik sportovců nedorazilo na Olympijské hry 2016 v Riu kvůli obavám z viru Zika. Olympijské hry 1916, 1940 a 1944 byly zrušeny kvůli vypuknutí první a druhé světové války.

Zdroj:  apnews.com