Ministr zahraničí USA Mike Pompeo prohlásil, že když Rusko a Čína odmítnou dodržení obnovených sankcí OSN proti Íránu, odpoví na to Washington sankcemi proti Rusku a Číně.

Moderátor televize Fox News se zeptal Pompea, jestli USA vyhlásí sankce proti RF a Číně v případě, že odmítnou plnění sankcí proti Íránu.

„Naprosto správně,“ řekl Pompeo v televizním pořadu.

„Již jsme to dělali. Když jsme viděli, že některé země porušují platné americké sankce, každou zemi jsme za to potrestali, a hodláme to dělat také, pokud jde o širší sankce OSN,“ poznamenal Pompeo.

Prezident Donald Trump dříve prohlásil, že se ministr zahraničí USA vydá na jeho pokyn na půdu OSN, aby informoval tuto organizaci o zahájení procedury obnovení amerických sankcí v rámci rezoluce č. 2231. V USA sdělili, že sankce začnou platit 30 dnů po úředním oznámení OSN.

Rada bezpečnosti OSN minulý pátek nepodpořila rezoluci USA o prodloužení zbrojního embarga proti Íránu, o což aktivně usiluje Washington. V souladu s dohodami v rámci Společného komplexního akčního plánu (JCPOA) má pořádek povolení dodávek vojenské techniky Íránu dočasný ráz a vyprší 18. října. Nyní USA slibují, že obnoví všechny předcházející sankce OSN proti Íránu podle rezoluce č. 2231 upravující JCPOA.

Reakce Moskvy a Pekingu

Moskva odsuzuje záměr USA „obnovit“ sankce Rady bezpečnosti OSN proti Íránu, tyto aktivity Washingtonu jsou absurdní, prohlásil v rozhovoru pro Sputnik náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

„Poté, co USA vystoupily z JCPOA, ztratily všechna práva v rámci tohoto dokumentu. Nemají podle našeho názoru žádné právní, ani politické důvody pro uplatnění bodů (rezoluce Rady bezpečnosti OSN) č. 2231 proti Íránu. Je to absurdní,“ řekl Rjabkov.

„Odsuzujeme tyto akce USA,“ zdůraznil. „Žádné hrozby, jež již přicházejí z Washingtonu, že se Rusko a Čína prý mají zamyslet nad následky, a to v obvyklém americkém stylu, nezmění náš postoj,“ dodal Rjabkov.

USA nemají právo žádat obnovení sankcí OSN proti Teheránu, protože vystoupily ze Společného komplexního akčního plánu pro Írán (smlouvy JCPOA), prohlásil ve čtvrtek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian.

„Nejednou jsme prohlásili, že USA již vystoupily ze Společného komplexního akčního plánu pro Írán a nemají právo žádat obnovení sankcí OSN proti Íránu,“ prohlásil mluvčí na brífinku.

Zdůraznil, že je to postoj absolutní většiny členů Rady bezpečnosti OSN a že jde o mezinárodní konsensus.

„Čínská strana je rozhodně proti jednostranným sankcím USA proti jiným státům. Čínská strana naléhavě žádá USA, aby plnily rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, vlastní mezinárodní závazky a respektovaly zákonitá práva a zájmy jiných zemí,“ dodal čínský diplomat.

Zdroj: snews.com