Policisté Alex Collins a Tracy Hollowayová, kteří poskytli první pomoc Sergeji Skripalovi a jeho dceři Julii, uvedli detaily onoho dne. Konstábl a seržantka sdělili své vzpomínky listu The Guardian.

Podle slov policistů začala jejich služba hodinu a čtvrt předtím, co dostala policie zprávu o starším muži a mladé ženě, kteří omdleli na ulici. Hlídka dorazila na místo za dvě minuty, a stav postižených se hned zdál být policistům divný.

Collins podotkl, že žena (Julie) ležela na zemi na boku. Lékař, který procházel náhodou kolem, jí poskytoval pomoc a uvolňoval jí dýchací cesty.

„Muž (Skripal) seděl na lavici nehybně, v katatonickém stuporu, a díval se někam do prázdna. Dýchal, ale na nic nereagoval. Naší první myšlenkou bylo, že jsou to drogy," řekl konstábl.

Hollowayová dodala, že Skripal zůstával v této póze i tehdy, kdy se ho lékaři snažili položit na nosítka. Podle jejích slov ustrnul vsedě a nemohl se pohnout ani změnit polohu.

Collins řekl, že prohlížel Skripalovi v rukavicích, ale že Hollowayová žádnou ochranu neměla a prohlédla je, aby je identifikovala. Nalezené věci policisty překvapily. „Podívali jsme se do jejich peněženek ve snaze najít pasy. Měli tam telefon s ruskojazyčným uživatelským rozhraním. Neznámá jména. Bylo to divné. Nebylo to dobré. Nebylo to zcela normální," vzpomíná si seržantka.

Strážci pořádku kolemjdoucím řekli, aby ustoupili stranou, a přivolali záchranáře a hasiče v protichemických oblecích.

V březnu bývalý důstojník GRU Sergej Skripal a jeho dcera Julie byli nalezeni v bezvědomí v parčíku v britském Salisbury. Londýn se domnívá, že byli otráveni nervově paralytickou látkou třídy Novičok. Britské úřady obviňují z podílu na otravě Rusko. Moskva všechna obvinění odmítá.

Zdroj:  theguardian.com