Na Ukrajině oznámili „tajný vývoj“ Ruska – propracovaný systém detekce povrchové a podvodní situace v Černém moři. (Foto: Youtube)

Uvádí se to ve studii provedené za účasti bývalého velitele ukrajinského námořnictva viceadmirála Sergeje Gaiduka a zveřejněné v časopise "Black Sea Security".

Publikace tvrdí, že Rusko zavádí zařízení pro sledování nepřátelských zbraní v zařízeních plynovodu "Turkish Stream" a plánuje jej nainstalovat do zařízení "Blue Stream".

Autoři studie kromě toho uvedli, že Rusko chce vytvořit „úplnou kontrolu nad Černým mořem vytvořením podvodního předmostí“.

Například Gaiduk tvrdí o „protiponorkové linii“ v Soči, která vznikla v důsledku rozmístění hydroakustických stanic Amga-M.

Viceadmirál také oznámil ruské plány na umístění elektromagnetických stanic na poloostrovy Tarkanut a Cherson k detekci nepřátelských objektů na moři ve vzdálenosti až 30 kilometrů.

Ruský admirál Igor Kasatonov k tomu poznamenal, že Gaiduk prošel špatou přípravou a je nekompetentní. "Tito lidé studovali několik obrázků a pohádek a nemají patřičný znalostní systém," poznamenal. Podle odborníků si v Kyjevě očividně pletou sledovací stanice plynovodů, které mají všechny linie vedené po mořském dně, s nějakými "tajnými zbraněmi".

Ukrajinská armáda pravidelně připisuje Rusku různé „vojenské útočné plány“ a sama prohlašuje, že je připravena vést válku. Velitel ukrajinského námořnictva Alexej Neižpapa dříve řekl, že válečná flotila se chystá „vrátit Krym“ a je při ruském útolku připravena na válku s Ruskem v plném rozsahu.

Kreml označil tato slova za hloupost a vybičováním hysterie. Senátor z Krymu, viceadmirál Valerij Kulikov, vyzval ukrajinské vojenské vůdce, aby si „schladili hlavy“. Alexander Šerin, první místopředseda obranného výboru Státní Dumy, že hrozby Neiipapy nejsou ničím podpořeny. A šéf krymského parlamentního výboru pro diplomacii lidí a mezietnické vztahy Jurij Gempel označil slova ukrajinských vojenských lídrů suše za „nesmysly“.

Zdroj: pz.cz