V Estonsku zemřeli po očkování proti koronaviru vakcínou od firmy Pfizer dva senioři. Kromě toho bylo od začátku vakcinace, tedy 27. prosince, obdrženo 87 stížnosti na vedlejší účinky vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. V pondělí to uvedla tisková služba lékového oddělení země. (Foto: Lisa Ferdinando, Office of the Secretary of Defense)

Instituce ví o dvou případech smrti seniorů (85 a 91 let) poté, co jim byla podána vakcína proti koronaviru. Vedlejší účinky po očkování neměli (ani horečku a nevolnost) a podle lékařů není úmrtí spojeno s očkováním, uvádí se.

Od 27. prosince do 17. ledna bylo proti koronaviru očkováno 18 275 lidí, z nichž 66 již dostalo druhou dávku vakcíny. Během této doby dostalo oddělení informace o vedlejších účincích vakcíny od 87 lidí.

„Tři stížnosti se týkají stresových reakcí, které jsou spojeny s vakcínou. Reakce začaly asi za 10-40 minut po očkování. Co se týče příznaků, patřily mezi ně návaly horka a pocení, zvyšování a snižování tlaku, poruchy smyslového vnímání, třes, zvýšená chuť k jídlu či závratě. Jedna osoba potřebovala další léčbu, v ostatních případech příznaky zmizely. Poruchy citlivosti obličeje (necitlivost kůže na obličeji, rtů nebo jazyku, husí kůže, svědění) byly uvedeny v šesti případech. Všechny symptomy ale zmizely bez další nutné léčby za několik dní,“ dodává se.

V ostatních zprávách se pak hovořilo o bolesti v místě vpichu, otoku, bolesti paže, kam byla vakcína podána. Taktéž byly hlášeny bolesti hlavy, závratě, nevolnost, slabost, ospalost, teplota, zimnice, horečka, bolesti svalů, bolesti zad a nějaké další.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.

Zdroj:  ravimiamet.ee