Ministerstvo zahraničních věcí okomentovalo rozhodnutí Spojených států zahájit letecký útok na syrskou deeskalační zónu Idlib, čímž porušilo všechny dohody, a ani nevarovalo Rusko ani Turecko. (Foto: Centcom)

Podle ruského ministerstva zahraničí jsou kroky Washingtonu nelogické a protichůdné a kromě toho budí rozpaky.

„Na jedné straně američtí zástupci všech tribun, včetně OSN, požadují zastavení eskalace napětí v Idlibu, kopí strach v souvislosti s utrpením civilního obyvatelstva a ignorují bezprecedentní koncentraci teroristů, uznanou Radou bezpečnosti OSN. Na druhé straně zahájí letecký útok, jehož výsledkem je rozsáhlé ničení a ztráty na životech,“ uvádí se v komentáři diplomatické služby.

Jak uvedlo ministerstvo zahraničí, nyní vyvstává otázka, v čem jsou americké bomby „lepší“ než ty ruské, a proč jsou teroristické cíle Spojených států „legitimnější“ než objekty militantů, jež byly zničeny syrskými vládními silami s podporou ruské letecké správy.

„Věříme, že je odůvodněné se domnívat, že humanitární pracovníci OSN budou při přípravě svých zpráv přihlížet k důsledkům operace Spojených států v Idlibu a neprodleně informují členy Rady bezpečnosti OSN o jejích důsledcích pro civilisty, civilní infrastrukturu a dodržování mezinárodního humanitárního práva,“ zdůraznilo ministerstvo.

V neděli Washington porušil veškeré dohody a neinformoval Moskvu ani Ankaru před leteckým útokem na území mezi vesnicemi Maarat Misrin a Kafer Haya v provincii Idlib, sdělilo Centrum pro usmíření znepřátelených stran. Dne 31. srpna od 6:00 ráno vyhlásila syrská armáda jednostranně příměří na tomto území a informovala o tom zástupce všech zúčastněných stran. Toto příměří mělo umožnit civilistům opustit Idlib humanitárním koridorem.

24 hodin před touto akcí zrušilo syrské a ruské letectvo lety nad Idlibem. Centrum upřesnilo, že v neděli v 15:00 zaútočily USA na dané vesnice.

Americká strana prohlásila, že útok zlikvidoval „velitelské stanoviště hnutí Al-Káida (teroristická organizace zakázaná v Rusku) v Sýrii“. Právě to mělo ohrožovat bezpečnost občanů USA. Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že USA ohrozily svými akcemi další zachování příměří v této zóně Idlibu a v řadě míst ho zmařily.

První náměstek zahraničního výboru Rady federace, generál FSB Vladimir Džabarov v rozhovoru pro Sputnik pověděl, že nedohodnutý letecký útok USA v syrské provincii Idlib mohl ohrozit ruské a syrské vojáky. „Fakt, že útok byl podniknut bez koordinace s ostatními stranami, které se účastní protiteroristické operace v Sýrii, svědčí o vztahu USA ke svým spojeneckým závazkům a k společnému boji s teroristickými frontami,“ dodal Džabarov.

Zdroj:  aljazeera.com