Radnice městské části Prahy 6 dnes odstraní plot od pomníku maršála Koněva na náměstí Interbrigády. Socha byla opatřena antigraffiti nátěrem. (Foto: CC BY-SA 4.0 / Gampe / Konev Monument in Bubeneč)

Radní zakrytí sochy odůvodnili tím, že chtěli zabránit dalšímu ničení vandaly, ale jejich akce naopak vyvolala vlnou protestů, které vyústily včerejším protestem přímo u sochy.

„Chtěli jsme sochu sice před barvami chránit plachtou, to se však ukázalo téměř až jako kontraproduktivní, a protože se nachází zcela volně ve veřejném prostoru, byla po vyčištění opatřena alespoň ochranným nátěrem,“ okomentoval celou věc mluvčí radnice Ondřej Šrámek.

Několik dnů celý pomník chránil plot, za kterým bylo lešení a na něm pověšená plachta, jež pomník zakrývala. Radnice uvedla, že lešení bude během dneška odvezeno.

V pražských Dejvicích se v pondělí odpoledne konala protestní akce, kdy lidé nesouhlasili se zakrytím památníku. Policisté z místa události uvedli, že se sešlo asi 300 lidí. Mezi přítomné dorazili například i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, hradní mluvčí Jiří Ovčáček, nebo zástupci KSČM a SPD. Na závěr celé akce aktivista Jiří Černohorský opět na sochu vylezl a plachtu strhl.

Na akci přímo pod pomníkem promluvil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který upozornil, že to bude dlouhý boj.

„Odmítáme ty, kteří šíří v této zemi nenávist, ty, kdo chtějí pošlapávat hodnoty svobody a demokracie. Maršál Koněv osvobodil vyhlazovací tábor Osvětim. (Je absurdní), že dnes zde kolem sochy osvoboditele stojí plot, jako byla Osvětim obehnána plotem. Díky všem, kdo přišel. Ať se nikdo nenechá odradit urážkami. Vytrvejme. Bude to dlouhý boj,“ uvedl Ovčáček na pondělní protestní akci.

Poškození sochy maršála Koněva vandaly, k němuž došlo dne 21. srpna, vyvolalo v české společnosti řetězovou reakci. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář nejprve odmítl sochu vyčistit a vyzval k jejímu přemístění, například na pozemek ruského velvyslanectví v Praze, a později ji nechal zakrýt lešením a plachtou, i když ji skupina občanů dobrovolně vyčistila.

Vedení městské části argumentovalo tím, že chce danou sochu tímto způsobem chránit před vandaly. Odpůrci tohoto kroku v tom však naopak viděli snahu odstranit maršála Koněva z povědomí občanů jako osvoboditele Prahy. Aktivisté několikrát plachtu ze sochy strhávali, ale radnice ji opakovaně na místo vracela. Mluvčí radnice v pátek večer oznámil, že starostovi Kolářovi kvůli vyhrocené situaci kolem sochy byla přidělena policejní ochrana.

Zdroj: snews.com