V době vrcholící pandemie COVID-19 zahájila americká armáda tajnou kampaň proti rostoucímu vlivu Číny na Filipínách, které smrtelný virus zasáhl obzvlášť silně. (Foto: Flickr)

O této tajné operaci nebylo dříve informováno. Jejím cílem bylo zasít pochybnosti o bezpečnosti a účinnosti vakcín a další život zachraňující pomoci, kterou dodávala Čína, zjistilo vyšetřování agentury Reuters. Prostřednictvím falešných internetových účtů, které se měly vydávat za Filipínce, se propagandistické úsilí armády přetavilo v kampaň proti vakcínám. Příspěvky na sociálních sítích znevažovaly kvalitu obličejových masek, testovacích souprav a první vakcíny, která měla být na Filipínách k dispozici – čínského očkovacího přípravku Sinovac.

Agentura Reuters identifikovala nejméně 300 účtů na X, dříve Twitteru, které odpovídaly popisům sdíleným bývalými americkými vojenskými představiteli obeznámenými s operací na Filipínách. Téměř všechny byly vytvořeny v létě 2020 a soustředily se na slogan #Chinaangvirus – tagalsky Čína je virus.

„COVID pochází z Číny a VAKCÍNA také pochází z Číny, nevěřte Číně!“ zněl jeden typický tweet z července 2020 v tagalštině. Slova byla vedle fotografie injekční stříkačky vedle čínské vlajky a prudce rostoucího grafu infekcí. Jiný příspěvek zněl: „Víte, že se jedná o čínskou nemocnici? „Z Číny – osobní ochranné prostředky, obličejová maska, vakcína: FAKE. Ale koronavirus je skutečný.“

Poté, co agentura Reuters požádala společnost X o informace o těchto účtech, sociální média profily odstranila a na základě vzorců aktivity a interních údajů určila, že jsou součástí koordinované kampaně botů.

Úsilí americké armády proti vakcínám začalo na jaře 2020 a rozšířilo se i mimo jihovýchodní Asii, než bylo v polovině roku 2021 ukončeno, zjistila agentura Reuters. Propagandistickou kampaň Pentagon přizpůsobil místnímu publiku ve střední Asii a na Blízkém východě a použil kombinaci falešných účtů na sociálních sítích na různých platformách, aby mezi muslimy šířil strach z čínských vakcín v době, kdy virus zabíjel desítky tisíc lidí denně. Klíčová část strategie: zesílit sporné tvrzení, že vzhledem k tomu, že vakcíny někdy obsahují vepřovou želatinu, by čínské očkování mohlo být považováno za zakázané podle islámského práva.

Vojenský program začal za bývalého prezidenta Donalda Trumpa a pokračoval několik měsíců za prezidentství Joea Bidena, zjistila agentura Reuters – dokonce i poté, co znepokojení vedoucí pracovníci sociálních médií varovali novou administrativu, že Pentagon obchoduje s dezinformacemi o COVID. Bidenův Bílý dům vydal na jaře 2021 nařízení zakazující antivax, které znevažovalo i vakcíny vyráběné jinými konkurenty, a Pentagon zahájil interní kontrolu, zjistila agentura Reuters.

Americká armáda má zakázáno cílit propagandu na Američany a agentura Reuters nenašla žádné důkazy, že by tak vlivová operace Pentagonu činila.

Mluvčí Trumpa a Bidena na žádosti o komentář k tajnému programu nereagovali.

Vysoký představitel ministerstva obrany připustil, že americká armáda se zapojila do tajné propagandy s cílem znevážit čínskou vakcínu v rozvojovém světě, ale odmítl poskytnout podrobnosti.

Mluvčí Pentagonu uvedla, že americká armáda „používá různé platformy, včetně sociálních médií, aby čelila těmto útokům škodlivého vlivu zaměřeným na USA, spojence a partnery“. Poznamenala také, že Čína zahájila „dezinformační kampaň s cílem falešně obvinit Spojené státy z šíření COVID-19“.

Čínské ministerstvo zahraničních věcí v e-mailu uvedlo, že dlouhodobě tvrdí, že vláda USA manipuluje sociálními médii a šíří dezinformace.

Nová dezinformační válka

Při odhalování tajné americké vojenské operace vedla agentura Reuters rozhovory s více než dvěma desítkami současných i bývalých amerických úředníků, vojenských dodavatelů, analytiků sociálních médií a akademických výzkumníků. Reportéři také prověřili příspěvky na Facebooku, X a Instagramu, technické údaje a dokumenty o souboru falešných účtů na sociálních sítích, které používá americká armáda. Některé z nich byly aktivní více než pět let.

Tajné psychologické operace patří mezi nejcitlivější vládní programy. O jejich existenci ví jen malá skupina lidí v rámci amerických zpravodajských a vojenských agentur. S takovými programy se zachází se zvláštní opatrností, protože jejich odhalení by mohlo poškodit zahraniční spojenectví nebo eskalovat konflikt se soupeři.

Celé šetření agentury Reuters naleznete zde.