Podle nových dokumentů, které zveřejnilo ministerstvo obrany, Spojené státy přestanou vyvíjet rakety s plochou dráhou letu odpalované z moře.

Ministr obrany Lloyd Austin pronáší závěrečné prohlášení během tiskové konference na letecké základně Ramstein v Ramsteinu v západním Německu 8. září 2022. (Andre Pain/AFP via Getty Images)

V dokumentech (pdf), které byly zveřejněny 27. října, se uvádí, že Spojené státy „vyřadí z výzbroje gravitační bombu B83-1“ a „zruší program střel s jadernými hlavicemi odpalovaných z moře (SLCM-N)“.

Během tiskové konference čelil ministr obrany Lloyd Austin otázkám ohledně vyřazení obou programů a argumentoval, že „náš inventář jaderných zbraní je značný“.

„Nedomnívám se, že to je vzkaz Putinovi,“ řekl Austin novináři. „On chápe, jaké jsou naše schopnosti.“

Bidenova administrativa zveřejnila 27. října tři dokumenty: Národní obrannou strategii, Přehled jaderného postoje a Přehled protiraketové obrany. Společně stanovují priority armády pro nadcházející roky a zdůrazňují, že Washington plánuje udržet „velmi vysokou laťku pro použití jaderných zbraní“.

Za Trumpovy vlády Pentagon v roce 2018 přijal rozhodnutí vyvinout novou jadernou střelu s plochou dráhou letu odpalovanou z moře, přičemž se zaměřil na hrozbu ze strany Ruska.

Bidenova administrativa však ve své revizi uvedla, že program střel s plochou dráhou letu odpalovaných z moře je zbytečný a bude zrušen, protože Spojené státy již mají „prostředky k odstrašení omezeného použití jaderných zbraní“.

Jedním z programů z Trumpovy éry, který Biden zachovává, je balistická střela W76-2 s malým účinkem odpalovaná z ponorky, kterou Pentagon nasadil v roce 2020, aby řešil potenciální nasazení taktických jaderných zbraní podobného rozsahu Ruskem, tedy takových, které Moskva hrozila použít na Ukrajině, aby zachránila svou tamní válku.

Velmi vysoká laťka

V dokumentu se rovněž uvádí, že americká jaderná politika si zachová „velmi vysokou laťku pro použití jaderných zbraní“, ale „použití jaderných zbraní bude zvažovat pouze za mimořádných okolností při obraně životně důležitých zájmů Spojených států nebo jejich spojenců a partnerů“.

Zdroj: theepochtimes.com