Spojené státy zvětší svou vojenskou přítomnost v Polsku. Do země pošlou ještě tisíc vojáků. Informoval o tom americký ministr obrany Mark Esper. (Foto: Flickr)

„USA a Polsko ukončily jednání ohledně rozšířené dohody o obranné spolupráci (EDCA)… Dohoda umožní zajistit stálou zvýšenou přítomnost kolem tisíce vojáků,” uvádí se v písemném prohlášení Espera s tím, že dokument přispěje k odstrašování Ruska a posílení NATO.

Šéf Pentagonu rovněž připomněl, že se v Polsku již nachází 4,5 tisíce amerických vojáků. 

Úřady Polska dříve navrhovaly Washingtonu, aby na trvalou dobu přemístil do země obrněnou divizi. Varšava také uváděla, že je připravena sama financovat přítomnost amerických vojáků na polském území. Návrh byl nastolen na pozadí rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout z Německa 9 500 vojáků. Dle slov jeho polského protějšku Andrzeje Dudy by stahované americké jednotky měly zůstat v Evropě s cílem posílení bezpečnostní architektury regionu. 

„Pokud budou přijata rozhodnutí o stažení amerických jednotek z kterékoliv země Evropy, pak naším cílem bude, aby zůstaly v Evropě, aby je Spojené státy nevzaly zpět do země, nebo aby je USA nepřevelely do jiné části světa,“ uváděl polský prezident. 

Zdroj:  stripes.com