Asi dva tisíce aktivistů se účastní demonstrace na obranu dolu Turów před Soudním dvorem EU v Lucembursku. (Foto: Twitter/Anna Zalewska)

Odboráři a poslanci PiS, kteří je doprovázejí, poukazují na to, že v ulicích je mnoho policistů, na místě byly postaveny ploty z ostnatého drátu a jsou vidět i obrněná auta. Protest je zatím klidný, jen někteří protestující zapalují dýmovnice.

„Pokud nás chtějí zavřít, zavřeme Soudní dvůr EU. Rozhodl jsem se sám,“ žertoval předseda odborového svazu Solidarita Turów Wojciech Ilnicki.

„Nelíbí se nám, co udělal oligarcha Babiš, který ve svých osobních zájmech zhoršuje vztahy mezi našimi zeměmi, mezi sousedy,“ řekl zástupce odborů.

„Ostnatý drát proti legální demonstraci Solidarity v Lucembursku! Těším se na pobouření naší opozice vůči této skutečnosti, protože kdyby takové dráty byly nasazeny ve Varšavě, letěli by raději do Evropy, aby si stěžovali na polskou vládu. A co úplná opozice?“ napsal poslanec Marek Wesoły na Twitteru.

Polská europoslankyně Anna Zalewska je také pobouřena.

„V Lucembursku nás vítají ostnaté dráty a obrněná policejní auta. Demokracie v evropské verzi,“ napsala.

„Chovají se k nám jako k dobytku. Doslova. Všude spletence ostnatého drátu. Jako za války. Pokud vím, je to nezákonné,“ řekl novinářům jeden z protestujících.

Zdroj: snews.com