Osobní údaje a telefonní čísla 533 milionů uživatelů Facebooku ze 106 zemí byly zveřejněny na internetu. Informaci uvedl portál Business Insider. (Foto: Flickr)

Podle portálu byly informace zveřejněny na hackerském fóru, což znamená, že k informacím má přístup kdokoliv, kdo má základní schopnosti práce s údaji. V síti se ocitly údaje více než 32 milionů uživatelů ze Spojených států, více než 11 milionů z Velké Británie a téměř 6 milionů z Indie. Ven se dostaly takové údaje jako celá jména, umístnění, datum narození a v některých případech i e-maily.

Elon Gal, technický ředitel společnosti Hudson Rock, který se zabývá kybernetickou bezpečností, pro portál uvedl, že uniklé údaje budou s největší pravděpodobností zneužity podvodníky.

„Databáze takového rozsahu, která obsahuje osobní informace jako telefonní čísla mnoha uživatelů Facebooku, může mít za následek, že podvodníci využijí tyto informace k útoku na sociální struktury nebo k jejich nabourání,“ řekl.

Gal již v lednu informoval prostřednictvím svého Twitteru, že se někdo pokoušel prodat telefonní čísla 533 milionů uživatelů Facebooku. Podle Gala jsou nyní tyto údaje dostupné zdarma.

Mluvčí společnosti Facebook pro deník uvedl, že údaje byly získány díky zranitelnosti systému, kterou však společnost odstranila v roce 2019.

Alon Gal dále uvedl, že i když údaje unikly před několika lety, pořád můžou být zajímavé pro podvodníky, kteří se vydávají za osoby, u nichž ukradli údaje, aby získali přístup tam, kam potřebují.    

Společnost Facebook a sociální síť se stejným názvem založil v roce 2004 Mark Zuckerberg. Centrála společnosti se nachází v Kalifornii. Zmiňme, že společnost kromě WhatsAppu vlastní ještě celou řadu dalších populárních aplikací, jako je Messenger nebo Instagram.

Zdroj: businessinsider.com