Maďarský premiér Viktor Orbán se v pondělí setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, aby s ním jednal o možné mírové dohodě na Ukrajině. (Foto: Flickr)

Nečekaná návštěva Pekingu se uskutečnila několik dní poté, co jeho jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem pobouřilo některé představitele Evropské unie.

Podle čínských státních médií se Orbán a Si setkali ve státním penzionu Diaoyutai v Pekingu, což Orbán označil za třetí etapu „mírové mise“, kterou podnikl bez podpory Evropské komise nebo Ukrajiny.

Zatímco Maďarsko se tento měsíc teprve ujalo rotujícího předsednictví EU, Orbán se již v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a byl přijat Kremlem, což vyvolalo ostrou kritiku jeho spojenců.

„Mírová mise 3.0.,“ uvedl Orbán, kritik západní vojenské pomoci Ukrajině a lídr EU s nejvřelejšími vztahy se Si a Putinem, na svém oficiálním účtu na X, když přistál v Pekingu.

Čína, která má úzké vazby na Rusko, propaguje šestibodový mírový plán, který vydala v květnu společně s Brazílií, navrhuje uspořádání mezinárodní mírové konference „ve vhodnou dobu“ a vyzývá k rovné účasti Ukrajiny i Ruska.

Ukrajina doufá, že pro své návrhy, jak ukončit válku s Ruskem, získá širokou celosvětovou podporu ještě před zahájením jednání s Putinem, a minulý měsíc uspořádala ve Švýcarsku velký mezinárodní summit, na který Moskva nebyla pozvána.

Cíl Kyjeva ostrakizovat Rusko však naráží na odpor. Čína se švýcarského setkání zúčastnila a získala podporu Moskvy pro svůj vlastní mírový plán. Indický premiér Naréndra Módí by měl koncem tohoto týdne navštívit Rusko a na programu jednání bude pravděpodobně Ukrajina.

„Mezinárodní společenství by mělo vytvořit podmínky pro obnovení přímého dialogu a jednání mezi oběma stranami a poskytnout pomoc,“ řekl Si podle čínských státních médií Orbánovi.

„Je v zájmu všech stran usilovat o politické řešení prostřednictvím brzkého příměří,“ dodal.

Orbán prohlásil, že Čína je „klíčovou mocností při vytváření podmínek pro mír v rusko-ukrajinské válce“, a uvedl to jako důvod svého setkání se Si pouhé dva měsíce po návštěvě čínského vůdce v Budapešti.

Orbánova cesta do Číny se koná několik dní před summitem NATO ve Washingtonu, který se bude zabývat poskytnutím další podpory Ukrajině a kterého se má zúčastnit.

Zdroj: reuters.com