Americký odborník vysvětlil, proč módní skafandr SpaceX nebude vhodný pro let v ruském Sojuzu, a porovnal jej s ruským Sokolem. O zvláštnostech této americké novinky v rozhovoru pro Sputnik promluvil profesor Univerzity v Severní Dakotě Pablo de León. (Foto: Wikimedia)

„SpaceX používá jeden kabel spojený s hadicí pro přísun vzduchu, kyslíku, pro komunikaci a spojení s biologickými a lékařskými systémy – tedy všechno v jedné „pupeční šňůře“. Spojení (systému tohoto skafandru a lodě Sojuz, pozn. red.) bude vyžadovat velké úpravy,“ řekl odborník, který řídí laboratoř pilotovaných letů Univerzity v Severní Dakotě. León je dále přesvědčen, že skafandry SpaceX se nedají použít v Sojuzech.

Odborník zdůraznil, že skafandry, v nichž svůj první let v lodi Crew Dragon vykonali astronauti Doug Hurley a Bob Behnken, jsou stejně jako ruské Sokoly a modré skafandry Boeing určené pro lety v lodi Starliner. Byly vyvinuty výhradně pro použití na palubě vesmírné lodi a jsou potřeba k ochraně astronautů v případě nepředvídaného porušení těsnění lodě.

„Bude-li těsnění kabiny porušeno, tlak ve skafandrech se během tří sekund vyrovná, což zachrání astronautům život. Tyto skafandry však nemohou astronauty ochránit při výstupu do volného vesmíru a při práci na vnějším povrchu lodě,“ vysvětlil Pablo de León.

Podle jeho slov jsou takové skafandry „jednodušší, lehčí a závislé na hadici, která je spojuje s vesmírnou lodí pro zabezpečení života (posádky, pozn. red.)“.

Když odborník mluvil o podobnosti amerických novinek ruskému skafandru Sokol, poukázal na uzávěry jejich přileb. Ve skafandrech Boeing a SpaceX, stejně jako v Sokolu, je přilba integrovaná a má „ulitový“ uzávěr. Není to tedy oddělená přilba, jaká byla ve skafandrech ACES, které dříve používala NASA při startech a přistání shuttlů (Space Shuttle byl americký program NASA, pozn. red.).

Novinkou u skafandru SpaceX je také způsob, jak si jej astronauti oblékají: „Astronauti si mají skafandr oblékat přes dvojitý zip mezi nohama, zatímco do Sokola „vstupují“ otvorem v trupu“.

„Skafandry Sokol jsem vyzkoušel již dříve a dávám přednost tomuto systému před tím, který se zapíná mezi nohama – zdá se mi, že jej není snadné svléct a obléct v malém prostoru vesmírné lodě,“ vysvětlil profesor.

Sněhobílé skafandry SpaceX byly vyvinuty zvláště pro lety v lodích Crew Dragon a byly ušity individuálně pro každého člena posádky. Autorem novinky je známý hollywoodský návrhář José Fernandez, autor kostýmů hrdinů takových filmů, jako je Batman, Superman, Fantastická čtyřka, Iron Man 2 a X-men 2. Právě Fernandez splnil přání majitele a hlavního ideologa SpaceX Elona Muska, který chtěl, aby astronauti „vypadali ve skafandrech lépe, než bez nich, jako je tomu v případě smokingu“. Skafandry jsou tedy opravdu velmi futuristické, kompaktní a zároveň impozantní.

„Pamatuji si, když jsem se seznámil s původními parametry skafandru SpaceX v etapě jeho projektování. Hlavním požadavkem bylo, aby byl esteticky přitažlivý. Nikdy dříve jsem neviděl, aby se technické požadavky dotýkaly vzhledu, a skutečně mě to překvapilo,“ řekl odborník.

Mezitím, jak podotýká Pablo de León, móda není ve vesmíru to hlavní. „Nemyslím si, že by jiné společnosti nebo vlády měly tuto tendenci podpořit. Bezpečnost astronautů nebo kosmonautů a úspěšné ukončení jejich mise má být podle mého názoru jedinou hybnou silou kosmických systémů,“ řekl v závěru odborník.

Zdroj:  triblive.com