Vzhledem k boji, který svádí země s koronavirem, šli starosti o životní prostředí na chvíli stranou. (Foto: Vimeo)

Netrpí však jen lidé, trpí i příroda. Množství zdravotnických prostředků, jako jsou například lékařské roušky, totiž končí v oceánech. Ty jsou následně vyplavené na pláž. Konkrétně v Hongkongu je již několik týdnů znečištěná desítkami roušek.

Environmentalisté varují, že i když se lidstvo zmítá v boji se závažným onemocněním, měli bychom se chovat zodpovědně. Jak totiž informuje portál Daily Mail, pláže v okolí Hong Kongu jsou zamořené odhozeným zdravotnickým materiálem, zejména lékařskými rouškami. V ohrožení se ocitl i podmořský ekosystém. Hong Kong má 7,4 milionu obyvatel, přičemž většina z nich si už několik týdnů každé ráno nasadí na obličej jednorázové lékařské roušku. Většina z roušek však následně nekončí tam, kde má, ale jsou vyhozeny do moře nebo na pláž spolu s obrovským množstvím dalšího odpadu.

Odborníci varují, že takové chování může ohrozit tisíce živočichů, protože ty si v moři snadno zmýlí igelitový sáček nebo lékařské roušku s potravou. I bez roušek se na plážích povaluje množství odpadu, vyhozené roušky jsou však navíc nehygienické a mohou představovat hrozbu. Gary Stokes, který je zakladatelem environmentální organizace Oceans Asia, se podílí na čištění pláží a jen na 100 metrovém úseku se mu podařilo vysbírat až 70 odhozených roušek. Když se na místo vrátil o týden později, objevil 30 dalších.

Podobně jsou na tom nejen pláže v okolí Hong Kongu, ale i v dalších oblastech. Znečištění oceánů plastovým odpadem tu už léta představuje mimořádně závažný problém. Problémem jsou zejména jednorázové plasty, lidé jsou totiž stále více navyklí na stravování se venku ve městě nebo se spoléhají na donášku jídla do domu.