Tým výzkumníků z Australské antarktické divize (AAD) se ve svém posledním výzkumu dopracoval k závěru, že pod jedním z nejrychleji tekoucích a největších ledovců Antarktidy se nacházejí obrovská podledovcová jezera. Jejich objev radikálně mění dosavadní odhady vzestupu hladiny moří. (Foto: Twitter)

Ledovec Totten je největší ve východní Antarktidě, jeho rozloha dosahuje 30 km. Pokud by roztál všechen jeho led, hladina moří by narostla o sedm metrů.

Fakt, že se topí rychleji než kterýkoliv jiný ledovec ve světě, může proto vyvolávat mnohé obavy, které navíc znásobila i zpráva AAD.

Výzkum totiž potvrdil, že se pod ním nacházejí obrovská jezera. Pokud se pod ledovci nachází pevné podloží, pohybují se pomaleji. Množství vody a její proudění přímo po ledovou masou zrychluje její pohyb a zároveň ovlivňuje i na výšku hladiny moře. 

"Tato studie nám poprvé potvrdila, že v subglaciálních jezerech nacházejících se pod ledovcem Totten se nachází obrovské množství vody. Nebezpečný je zejména v tom, že o ní víme jen velmi málo. Výsledky výzkumu nám mohou napovědět, jak se změní stav oceánů po roztátí ledovce," řekl člen výzkumného týmu, doktor Ben Galton-Fenzy.

Vědci provedli seizmické zkoušky vrty do ledové pokrývky a následně odpálili několik náloží.

Výzkum tak v podstatě potvrdil zprávu, kterou ještě loni vydal Mezivládní panel pro změny klimatu (The Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC). Uvádí se v ní, že hladina moří by měla do konce století narůst o jeden metr. 

"Už teď víme, že pod ledovcem Totten je teplá voda. Proto můžeme očekávat, že toto je jeden z regionů, který se bude měnit jako první," dodal Fenzy.