Tajné informační servery zmizely z operační místnosti v prezidentské administrativě, uvedl Alexander Daniljuk, nový tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany.

„Je to takový civilizovaný převod moci," řekl tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexander Daniljuk.

Na videu zveřejněném na Facebooku, Daniljuk ukazuje prázdnou místnost s holými stěnami. Podle něj před měsícem vypadala úplně jinak – na všech stěnách byly monitory, které byly připojeny k serverům.

„Není třeba slov. Orgány činné v trestním řízení to pochopí, “dodal Danyljuk.

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij již dříve podepsal dekret, kterým jmenoval bývalého ministra financí Alexandera Daniljuka tajemníkem Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Před ním zastával funkci tajemníka Oleksandr Turčynov.

„Veškeré vybavení z operační místnosti v prezidentské administrativě bylo pronajato bývalým  ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem, takže bylo vráceno majiteli, na něm nebyly žádné tajné informace,“ vysvětloval  bývalý Porošenkův tiskový tajemník Svjatoslav Cegolko.

„Na serverech nebyly uloženy žádné důvěrné informace, přístup k nim byl poskytnut pouze online,“ napsal na své facebookové stránce Svjatoslav Cegolko.

Cegolko k tomu dodal, že Národní rada pro bezpečnost a obranu "má k dispozici operační centrum se všemi tajnými servery".

Petro Porošenko popřel informace o zmizení tajných serverů.