Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal dekret, který se snaží dále řešit údajný nedostatek pracovních sil v důsledku války na Ukrajině a po předchozím kontroverzním „částečném mobilizačním“ rozkazu. (Foto: Flickr)

Podle nového dekretu mohou být poprvé odvedeni i Rusové, kteří mají dvojí občanství. Mění se tak dlouholetý zákon, podle kterého byli občané s dvojím občanstvím z branné povinnosti vyňati.

„Občané kterékoli země mohou podle dekretu nadále sloužit v ruské armádě na základě smlouvy v řadách vojáků, námořníků, seržantů a předáků, pokud není dotyčný vyšetřován, odsouzen nebo nemá zahlazené odsouzení, podobně jako je tomu u ruských občanů,“ píše WSJ.

To bude znamenat poprvé, že dvojí státní příslušnost Rusové mohou potenciálně navrhnout jít zpět do nařízení z roku 1999. Ze znění zákona vyplývá, že Američané nebo Izraelci, případně dvojí státní příslušníci jakýchkoli jiných zemí, kteří byli před touto možností dříve varováni, by mohli čelit odvodu.

Ačkoli by se to možná mohlo týkat menšiny Rusů s dvojím občanstvím ze západních zemí, zdá se, že vyhláška je zaměřena především na odvedení občanů pocházejících z pohraničních a regionálních zemí.

„Podle některých vojenských pozorovatelů je zmírnění předpisů o občanství zaměřeno především na občany ze zemí blízkého zahraničí Ruska, například ze Střední Asie, jejichž občané nasycují pracovní sílu migrantů a dělníků v Rusku,“ pokračuje zpráva WSJ.

Odhaduje se, že v Rusku žije nejméně půl milionu lidí, kteří se hlásí k dvojímu občanství. Mnozí z nich však mohli ze země uprchnout v týdnech po Putinově příkazu k částečné mobilizaci z 21. září.

Podle nedávné zprávy deníku The Moscow Times se mnozí ze statisíců Rusů, kteří původně uprchli z obav, že budou odvedeni a posláni na Ukrajinu, vrátili domů kvůli práci a faktorům ekonomické stability.

„Muži v odvodním věku, kteří opustili Rusko v obavě, že budou posláni bojovat na Ukrajinu, se vracejí domů poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil ukončení chaotické mobilizace, která v zemi zavála statisíce mužů do ozbrojených sil,“ napsal list The Moscow Times. „Po počátečním spěchu, který podnítily zvěsti o uzavření hranic, se mnozí ocitli tváří v tvář tvrdé realitě, kdy se snaží vyjít s penězi v neznámém městě.“

Na základě tohoto zářijového příkazu opustilo během následujících týdnů zemi přibližně 700 000 ruských mladých mužů, jak dříve přiznal Kreml.

Zdroj: wsj.com