Je to oficiální: bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu se vrací k moci poté, co jeho aliance krajně pravicových stran zvítězila ve volbách, které se konaly tento týden. (Foto: Flickr)

Ve čtvrtek pozdě večer to potvrdil deník The Times of Israel: „Když se ve čtvrtek večer sčítaly poslední tisíce hlasů, zavolal premiér Jair Lapid lídrovi opozice Benjaminu Netanjahuovi, aby se vzdal voleb a poblahopřál mu k vítězství.“

Očekává se, že Bibiho konzervativní koalice získá až 65 křesel ve 120členném Knesetu, což je jasné a drtivé vítězství.

„Stát Izrael má přednost před jakýmikoli politickými úvahami,“ prohlásil Lapid. „Přeji Netanjahuovi úspěch, a to v zájmu izraelského lidu a státu Izrael.“

Lapid byl od června prozatímním premiérem. Čtyři předchozí volby, které se během tří a půl let ocitly v patové situaci, opakovaně nevedly k sestavení konečné vlády. Očekává se, že Netanjahu se opět ujme nejvyššího úřadu.

Pro předsedu strany Likud to bude pravděpodobně již třetí setrvání ve funkci premiéra, poté co zemi vedl v této pozici v letech 1996-1999 a poté naposledy v letech 2009-2021. Je nejdéle sloužícím lídrem v historii země, funkci vykonává již 15 let.

Fox News citoval bývalého izraelského velvyslance při OSN a pravděpodobného brzkého člena Knesetu v nové vládě Dannyho Danona, podle něhož bude boj proti Íránu hlavním bodem programu nové Netanjahuovy vlády.

„Myslím, že pokud zvítězíme, pokud se Netanjahu vrátí do funkce premiéra, budeme moci otázku Íránu postavit do první linie a budeme očekávat, že se touto hrozbou budou zabývat i naši kolegové v USA,“ řekl Danon.

Mezitím, když už jsme u protiíránských jestřábů…

Za chvíli si budeme znovu připadat jako v roce 2018. Uvidíme však, jak bude vypadat Netanjahuův přístup k Bílému domu s Bidenem v čele a menším počtem neokonských republikánských spojenců na vysokých postech ve Washingtonu.

A zajímat nás bude i reakce nové krajně pravicové vládní koalice na ukrajinskou krizi ve chvíli, kdy ukrajinská vláda v podstatě prosí o izraelské zbraně, zejména o systém protivzdušné obrany Iron Dome…

Zdroj: foxnews.com