Německé ministerstvo financí podle všeho plánuje fúzi Deutsche Bank a Commerzbank. Tyto plány mají být spojené s velkým vstupem spolkové vlády do Deutsche Bank. V pozadí těchto plánů se skrývá těžká situace panující v obou institucích.

Podle zprávy německého Focusu má německé spolkové ministerstvo financí plány na fúzi Deutsche Bank a Commerzbank. V pozadí těchto příprav stojí existenciální krize obou finančních institucí. Částí plánu má být pětiletý vstup vlády do Deutsche Bank. Co se týče Commerzbank, v tomto případě je již od roku 2009 stát se současnými 15 % největší akcionář.

Jako největší akcionář obou bank by vláda mohla provést fúzi obou bank formou výměny akcií. Alternativním scénářem by mohlo být to, že Deutsche Bank za pomoci domácích koncernů a nakonec i za pomoci spolkového ministerstva financí pořizuje prostředky pro převzetí Commerzbank. Třetí scénář, o kterém se na ministerstvu jedná, předpokládá založení holdingu, na který by obě banky mohly přenést své papíry.

Plány německého ministerstva financí jsou předmětem sporů uvnitř vládního kabinetu. Podle informací Bloombergu kritizoval plány poslanec Michael Meister, bývalý státní tajemník ministerstva financí. Použití finančních prostředků daňových poplatníků by vyžadovalo mimořádné ospravedlnění. Plánovaná fúze toto použití peněz neospravedlňuje. I další čelní představitelé CDU se tváří skepticky.

Podle informací německé RT, spekulace o fúzi obou bank či převzetí Commerzbank ze strany Deutsche Bank existují již roky.